Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

Planering Idrott och hälsa v.45-47 år 8

Skapad 2016-11-02 08:28 i Gylle skola Borlänge
Grundskola 8 Idrott och hälsa
”Kroppens ovänner” Under vecka 45-47 kommer vi att arbeta med området ”Kroppens ovänner”. Vi kommer att samtala och diskutera kring tobak, alkohol, dopning, droger och ergonomi. Vilka olika faktorer kan påverka din hälsa och din fysiska förmåga?

Innehåll

Pedagogisk planering

 

Idrott och hälsa År 8

”Kroppens ovänner”

 Under vecka 45-47 kommer vi att arbeta med området ”Kroppens ovänner”. Vi kommer att samtala och diskutera kring tobak, alkohol, dopning, droger och ergonomi. Vilka olika faktorer kan påverka din hälsa och din fysiska förmåga?

 

 Syfte

Genom undervisningen i idrott och hälsa ska eleven ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att:

 

  • se hur goda levnadsvanor och fysisk aktivitet förhåller sig till psykiskt och fysiskt välbefinnande,
  • ta ställning i olika frågor som rör idrott, hälsa och livsstil,
  • värdera idrott och andra fysiska aktiviteter utifrån olika synsätt på hälsa, rörelse och livsstil,
  • förebygga risker och se säkerhets faktorer vid fysisk aktivitet.

 

Bedömning

 Jag kommer att bedöma din förmåga att:

  • resonera kring hur fysisk aktivitet tillsammans med olika faktorer kan påverka hälsan och den fysiska förmågan,

 

Undervisning

 I undervisningen kommer vi att:

 

  • ha teoretiska genomgångar och samtal kring sambandet mellan beroendeframkallande medel och ohälsa,
  • prata om kroppsideal inom idrotten och i samhället samt vilka lagar som reglerar doping,
  • arbeta praktiskt och teoretiskt med ergonomi. Se vilka arbetsställningar och belastningar som är skadliga och hur man kan förebygga skador, samt träna kondition och styrka för att hjälpa kroppen att hålla sig skadefri.

 

 

 

Filmer att se kring ANDT

 (ANDT = alkohol, narkotika, doping, tobak)

 Missade du lektionen då vi såg filmer kring ANDT?

Gå gärna in på www.ur.se och se filmerna hemma.

 Filmerna är 6 min långa.

Sök på första ordet i filmen så kommer de upp.

    Lektion 1

  • Full (Jonathans berättelse)
  • Påverkad (Idas berättelse)
  • Rökning (Ericas berättelse)

 

  Lektion 2

  • Hög (Carolines berättelse)
  • Nätdroger (Josefins berättelse)
  • Farligaste drogen (Tottes berättelse)   
  • Lagen (Christoffers berättelse

Uppgifter

  • Kroppens ovänner

Matriser

Idh
Kunskapskrav idrott och hälsa

Dessa förmågor har du visat fram till och med den här terminen

E
C
A
.
Eleven kan även utvärdera aktiviteterna genom att samtala om egna upplevelser och föra enkla och till viss del underbyggda resonemang om hur aktiviteterna tillsammans med kost och andra faktorer kan påverka hälsan och den fysiska förmågan.
Eleven kan även utvärdera aktiviteterna genom att samtala om egna upplevelser och föra utvecklade och relativt väl underbyggda resonemang om hur aktiviteterna tillsammans med kost och andra faktorer kan påverka hälsan och den fysiska förmågan.
Eleven kan även utvärdera aktiviteterna genom att samtala om egna upplevelser och föra välutvecklade och väl underbyggda resonemang om hur aktiviteterna tillsammans med kost och andra faktorer kan påverka hälsan och den fysiska förmågan.
Eleven kan på ett i huvudsak fungerande sätt förebygga skador genom att förutse och ge enkla beskrivningar av risker som är förknippade med olika fysiska aktiviteter.
Eleven kan på ett relativt väl fungerande sätt förebygga skador genom att förutse och ge utvecklade beskrivningar av risker som är förknippade med olika fysiska aktiviteter.
Eleven kan på ett väl fungerande sätt förebygga skador genom att förutse och ge välutvecklade beskrivningar av risker som är förknippade med olika fysiska aktiviteter.
Beröm eller ge feedback på det här materialet genom att skriva en kommentar här: