Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Svenska, Svenska som andraspråk

·

Årskurs:

2 - 1

Sv/ SvA år 2

Gemensamt skola i Båstad, Båstad · Senast uppdaterad: 11 december 2017

 Å

Pedagogisk planering Sv/SvA årskurs 

 

Strandängsskolan 2017-2018

 

Område: Läsa, tala och skriva

 

 

Syfte

 

Eleverna ska ges möjligheter till att utveckla språket för att tänka, kommunicera och lära.

 

Förmågor i fokus:

 

• Förmåga att formulera sig och kommunicera i tal och skrift.

 

• Förmåga att läsa skönlitteratur och andra texter för olika syften.

 

 

Centralt innehåll:

 

• Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll.

 

• Strategier för att skriva olika typer av texter med anpassning till deras typiska uppbyggnad och språklig drag.Skapande av texter där ord och bild samspelar.

 

 

 

 

• Att lyssna och återberätta i olika samtalssituationer

 

Konkretisering av målen:

 

Vad ska eleverna kunna göra med sina kunskaper?(förmågor och färdigheter)

 

Eleven känner igen flera bokstäver, har knäckt läskoden och visar förståelse för innehållet.

 

Eleven skriver för att uttrycka sig och minnas.

 

Eleven berättar (med ett grundläggande ordförråd) händelser, historier och upplevelser och kan lyssna på andra.

 

 

Bedömning:

 

Bedömningsverktyg: Nya Språket Lyfter, Skolverket

 

 

Genomförande:

 

Läs och bokstavsinlärning (Den magiska kulan)

 

En läsande klass. Högläsning med boksamtal

 

Skriva sig till läsning. Skapande av egna texter

Läroplanskopplingar

Innehåller inga läroplanspunkter

Matriser i planeringen
Skolverkets obligatoriska bedömningsstöd - Elevens läsutveckling .
Skolverkets obligatoriska bedömningsstöd - Elevens skrivutveckling
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback