Undervisningen i ämnet svenska ska syfta till att eleverna utvecklar förmågan att skapa och bearbeta texter, enskilt och tillsammans med andra.
Du ska utveckla din förmåga att skapa återberättande texter. Återberättande texter skrivs för att återberätta händelser.
Övergripande innehåll:
Du ska lära dig att skriva en återberättande text och förstå syftet med denna texttyp. Vi kommer att arbeta med att läsa olika återberättande texter, samtala om dem och arbeta med uppgifter som ökar förståelsen för denna texttyp. Vi kommer att skriva en gemensam återberättande text och slutligen skriva en enskild text. Vi arbetar också med kamratrespons för att förbättra våra texter.
Arbetsform:
Vi kommer att arbeta enligt cirkelmodellen som består av fyra faser.
Fas 1: Att eleverna ska förstå syftet med återberättande texter och få kunskap om hur innehållet är organiserat med en inledning, händelser i tidsföljd och en avslutning. Detta gör vi genom att läsa olika återberättande texter, samtala om dem och ha genomgång kring strukturen.
Fas 2: Att eleverna ska känna till de språkliga dragen, exempelvis vilket tempus de ska använda och hur de kan variera och bygga ut meningarna. Detta gör vi genom att plocka ut de olika delarna i texten, samtala om dem och göra olika uppgifter kopplade till syftet som ökar elevernas förståelse.
Fas 3: Att eleverna ska öva på och använda det de lärt sig om återberättande texter för att förbereda det egna skrivandet i nästa steg. Detta gör vi genom att vi skriver en gemensam återberättande text tillsammans i klassen som eleverna sedan kan använda sig av som stöd när de skriver sin egna text.
Fas 4: Att eleverna självständigt ska planera och skriva en egen återberättande text. Detta gör eleverna genom att få en checklista av mig som ett stöd för dem i sitt skrivande, vad de ska tänka på osv. Eleverna har sparat sina uppgifter och de texter som vi tidigare läst som de kan använda sig av som stöd i sitt skrivande. Eleverna får möjligheten att planera sitt skrivande och sedan ska de skriva en egen återberättande text. Eleverna får skriva ett första utkast som lämnas in och sedan ska eleverna ge varandra kamratrespons. När eleverna har gett varandra respons och sedan förbättrat sin text utifrån kamratresponsen lämnas texten in till mig för bedömning.
* Vi läser olika återberättande texter tillsammans
* Genomgång kring strukturen och de språkliga dragen i texten
* Diskussioner kring olika återberättande texter
* Olika uppgifter kopplade till syftet
* Vi skriver en gemensam text
* Eleverna skriver en egen text
* Vi arbetar med kamratrespons
Detta kommer jag att bedöma (godtagbara krav):
*Att du har förstått syftet med den återberättande texttypen.
*Att du kan skriva en återberättande text med begripligt innehåll och i huvudsak fungerande struktur samt viss språklig variation.
*I texten använder du grundläggande regler för stavning, skiljetecken och språkriktighet med viss säkerhet.
*Att din text innehåller enkla beskrivningar och egna formuleringar.
*Att du kan ge enkla omdömen om textens innehåll.
*Att du kan utifrån respons bearbeta texten mot ökad tydlighet och kvalitet på ett i huvudsak fungerande sätt.
Så här visar du dina kunskaper:
Återberättande text |
|||
----> | ----> | ----> | |
---|---|---|---|
Syfte
|
Jag använder återberättandet för att berätta om något som jag har upplevt.
|
Jag använder återberättandet för att återge händelser av olika slag.
|
Jag använder återberättandet för att återge och beskriva händelser.
|
Språkets struktur
|
Jag kan skriva en återberättande text med viss hjälp. Jag förstår syftet med en återberättande text.
|
Jag kan på egen hand skriva en återberättande text och förstår syftet.
|
Jag kan på egen hand skriva en återberättande text och förstår syftet. I min text är syftet tydligt uppnått.
|
Språkliga drag
|
Jag kan skriva en återberättande text med enkla beskrivningar och egna formuleringar.
|
Jag kan skriva en återberättande text med utvecklade beskrivningar och egna formuleringar.
|
Jag kan skriva en återberättande text med välutvecklade beskrivningar och egna formuleringar.
|
Ge respons
|
Jag kan ge respons men jag har svårt att se vad som kan förbättras när jag läser en text.
|
Jag kan berätta för en kompis vad som är bra och vad som kan bli bättre i en text.
|
Jag kan berätta om flera saker som är bra med texten och berätta varför de är bra. Jag kan också på ett tydligt sätt hjälpa till att göra texten ännu bättre.
|
Få respons
|
Jag har svårt att göra ändringar i en text som jag själv har skrivit.
|
Jag kan lyssna på respons från en kompis och förbättra min text om det behövs.
|
Jag kan lyssna på respons från en kompis, tänka om och förbättra min text även när jag är ganska nöjd från början.
|
Meningsbyggnad
|
Jag skriver väldigt långa eller korta meningar som är svåra att förstå.
|
Ibland blir mina meningar för långa, men jag har börjat dela texten i kortare delar nu.
|
Jag skriver lagom långa meningar. En del är långa och en del är korta.
|