Syfte
Vi lär oss om Barnkonventionen och barns och människors rättigheter genom att arbeta med flera olika ämnen.
Först pratar vi om vad Barnkonventionen är för något. Sedan kommer vi att arbeta med några av de 54 artiklar som ingår.
Så här kommer vi att arbeta
I SO undersöker vi artikel 12, "Du har rätt att uttrycka dina åsikter i alla frågor som rör dig. Vuxna ska lyssna och ta hänsyn till dina åsikter" och artikel 13, "Du har yttrandefrihet. Det betyder att du har rätt att söka efter, ta emot och sprida information och tankar". Vi arbetar med värderingsövningar.
I bild utgår vi från artikel 2 om att alla barn har samma rättigheter och värde. Vi pratar om att alla är lika mycket värda och skapar sedan en superhjälte för barnens rättigheter. Superhjältarna ställer vi sedan ut.
I svenska utgår vi från artikel 19 om barns rätt till skydd mot alla typer av fysiskt eller psykiskt våld. Vi gör olika värderingsövningar och pratar om hur vi kan motverka mobbing.
I matematik utgår vi från artikel 27 om barns rätt att må bra och utvecklas fysiskt och psykiskt. Vi intervjuar varandra och sammanställer våra svar i ett diagram.
Så här kan du visa dina kunskaper:
Vara delaktig i diskussioner och uppgifter vi gör.
Berätta om exempel på vad barns rättigheter kan innebära hemma och i skolan
Göra diagram tillsammans och berätta om det ni upptäckt