Med hjälp av hemsidan www.soundtrap.com kommer du få skapa egen "bildmusik". Du kommer få välja mellan 5 olika bilder och sedan skapa en passande låt där bild och ljud ska samspela och påverka andra.
När du är färdig med din "låt" ska du ladda upp en länk på unikum under uppgiften som är skapad till projektet. Mer information om hur du gör detta kommer senare. Du ska även svara på följande frågor. Det gör du i ett textdokument som du också laddar upp på samma ställe. OBS! Glöm inte att dela dokumentet med mig, marhar0505@utb.partille.se annars kommer jag inte kunna läsa det.
1. Vilken bild har du valt och varför?
2. Vilken känsla ville du förmedla genom din musik och bild?
3. Vilka svårigheter stötte du på under ditt arbete och hur löste du dem?
4. Vad kunde du gjort annorlunda?
Du kommer också att få lyssna på en kamrats låt och ge en bedömning till hen. Även den ska du skriva i ett textdokument och lägga upp på din G-drive.
Klick här för att se vilka bilder du kan välja mellan.
E
|
C | A
|
|
---|---|---|---|
Skapa musik
|
Eleven kan, utifrån egna musikaliska idéer, bidra till att skapa musik genom att med hjälp av röst, instrument, eller digitala verktyg pröva hur olika kombinationer av musikaliska byggstenar kan forma kompositioner som har en i huvudsak fungerande form.
|
Eleven kan, utifrån egna musikaliska idéer, skapa musik genom att med hjälp av röst, instrument, eller digitala verktyg pröva och ompröva hur olika kombinationer av musikaliska byggstenar kan forma kompositioner som efter någon bearbetning har en fungerande form och karaktäristisk stil.
|
Eleven kan, utifrån egna musikaliska idéer, skapa musik genom att med hjälp av röst, instrument, eller digitala verktyg pröva och ompröva hur olika kombinationer av musikaliska byggstenar kan forma kompositioner som har en fungerande form och en karaktäristisk stil.
|
Musik till bild
|
Eleven kan kombinera musik med andra uttrycksformer så att de olika uttrycken i någon mån samspelar.
|
Eleven kan kombinera musik med andra uttrycksformer så att de olika uttrycken relativt väl samspelar.
|
Eleven kan kombinera musik med andra uttrycksformer så att de olika uttrycken väl samspelar.
|
Kamratbedömning
|
Eleven kan även ge enkla omdömen om eget och andras skapande och bidra med förslag som kan leda till att det musikaliska arbetet utvecklas.
|
Eleven kan även ge utvecklade omdömen om eget och andras skapande och ge förslag som efter någon bearbetning kan leda till att det musikaliska arbetet utvecklas.
|
Eleven kan även ge välutvecklade omdömen om eget och andras skapande och ge förslag som kan leda till att det musikaliska arbetet utvecklas.
|