Alla årskurser
Nannaskolan, Uppsala · Senast uppdaterad: 5 oktober 2017
Jordens inre och yttre krafter.
Planering i geografi, årskurs 7 HT 2017
Mål: Att kunna bestämma position med hjälp av gradnät.
Att kunna förstå sig på olika typer av kartor.
Att kunna namnen på våra världsdelar samt utvalda länder, hav och bergskedjor.
Att känna till jordens olika klimatområden samt vad som utmärker dessa.
Att känna till vad inre och yttre krafter är, hur de yttrar sig samt hur de påverkar människa och miljö.
Att känna till sötvattnets betydelse för allt liv samt orsaker till och följder av vattenbrist.
Bedömning av: Muntliga prestationer, skriftliga läxförhör, formativ bedömning och prov.
Redovisningsformer
Muntliga diskussioner
Grupparbete med tvärgruppsredovisning
Skriftligt förhör v.42
V 34
Introduktion
V 35
Atlaskunskap + kartövningar
V 36
Lektion 1 Jordklotet + gradnätet s. 6 – 7, s.10 - 11
Lektion 2 Kartan s.12, vår jord s.16 – 17 + kartövningar
Lektion 3 Olika klimatområden s.18 – 20 + power point om klimatområden
V 37
Lektion 1 Klimatområden
Lektion 2 Klimatområden
Lektion 3 Inre krafter: jordskalv s. 102 – 109
V 38
Lektion 1 Inre krafter: jordskalv s. 102 – 109
Lektion 2 Inre krafter: vulkaner s.110 – 112
Lektion 3 Yttre krafterna s. 116 – 120 + Det geologiska kretsloppet s. 121
V 39
Lektion 1 Yttre krafterna s. 116 – 120 + Det geologiska kretsloppet s. 121
Lektion 2 Det livgivande vattnet s.132 – 134 + film om brist på rent vatten
Lektion 3 Regn och havsvatten s. 134 – 136 + film om torka.
V 40
Lektion 1 – arbeta med egen uppgift
Lektion 2 – arbeta med egen uppgift
Lektion 3 – arbeta med egen uppgift
V 41
Lektion 1 – Tvärgruppsredovisning
Lektion 2 – Tvärgruppsredovisning
Lektion 3 – Tvärgruppsredovisning
V 42
Lektion 1 Instuderingsfrågor
Lektion 2 Instuderingsfrågor
Lektion 3 Förhör
Innehåller inga läroplanspunkter