Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Musik

·

Årskurs:

7 - 9

Göra en låt [17/18]

Sinntorpsskolan 4-9, Mölndals Stad · Senast uppdaterad: 29 augusti 2017

Vi ska skapa musik enskilt och i grupp, samt framföra musik (inspelad eller live)

Syfte

Se läroplanens syfte nedan

Centralt innehåll

Se läroplanens centrala innehåll nedan

Genomförande

1. Vi lyssnar på musik och går igenom hur den är uppbyggd. Tittar på ett Youtube-klipp som beskriver hur man kan göra en låt i Garageband https://youtu.be/qDTI7s5L2TU (ca 2 lekt)

2. Vi gör en gemensam låt i gruppen. (En lektion)

3. Var och en försöker hitta en egen struktur för en låt och gör en "grovinspelning".(En lektion)

4. Läraren delar in eleverna i mindre grupper för att utveckla de individuella "grovinspelningarna". (Ca 3 lektioner)

5. De mindre grupperna spelar upp resultaten. (Ca 2 lektioner)

 

Examinationstillfälle - Vid uppspelning (innan höstlovet) men även under arbetets gång. 

Bedömning

Bedömning sker löpande enligt bedömningsmatris nedan.


Läroplanskopplingar

spela och sjunga i olika musikaliska former och genrer,

skapa musik samt gestalta och kommunicera egna musikaliska tankar och idéer, och

Sång, melodispel och ackompanjemang i ensembleform med genretypiska musikaliska uttryck.

Musikskapande i olika genrer, till exempel visor, ljudkompositioner och låtar.

Rytm, klang och dynamik, tonhöjd, tempo, perioder, taktarter, vers, refräng och ackord som byggstenar för att musicera och komponera musik i olika genrer och med varierande instrumentation.

Musiksymboler och notsystem, noter, tabulatur, ackordbeteckningar och grafisk notation.

Digitala verktyg för musikskapande, inspelning och bearbetning.

Instrument och deras funktion i olika genrer och sammanhang, till exempel i en symfoniorkester eller i ett rockband.

Matriser i planeringen
Musikskapande
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback