👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
Målen för detta arbetsområde är att du ska:
Du kommer nå målen genom att:
Du kommer att få bedöma ditt eget arbete (självbedömning) och du kommer få bedömning på olika vis, bland annat genom att visa dina kunskaper på ett karttest.
Vilka förmågor ska vi arbeta med?
Analysförmågan
Du kommer få öva på att:
*jämföra likheter och skillnader mellan olika typer av kartor
*se samband och kunna förklara samband mellan olika delar av världen.
Kommunikativa förmågan
Du kommer få öva på och visa att du kan samtala och diskutera kring områdets innehåll tillsammans med dina kamrater. Du kommer få framföra dina åsikter och bemöta kamraters åsikter på ett sätt som fördjupar samtalet och för diskussionen framåt.
Förmågan att hantera information
Du kommer öva på och visa att du kan söka information från olika källor. Du får visa att du kan resonera kring skillnader mellan fakta och åsikter och kunna värdera dina källor, är de användbara i ditt arbete?
Begreppsförmågan
Du ska visa att du kan använda geografiska begrepp i sitt sammanhang och veta vad dessa betyder.
Metakognitiva förmågan – Att reflektera kring sitt eget lärande
Du kommer få använda dig av självbedömning, detta för att öva på att bedöma ditt eget resultat. Du kommer få träna dig på att testa dig fram – pröva och ompröva dina tankar allteftersom du tar del av dina kamraters tankar och åsikter.
.