Skolbanken Logo
Skolbanken

Räven v 35-37

Hattstugans förskola, Svedala · Senast uppdaterad: 4 oktober 2017

Undervisningsmall Värby och Hattstugans förskola

 

PLANERING FÖR VECKA:  35-37       GRUPP: Rävarna

 MÅNDAG:

Lektion 1.

MÅL:Kamratskap

METOD: vi arbetar med kompisböckerna, har börjat med boken säga stopp. 

INNEHÅLL:Vi börjar lektionen med att läsa boken, vi ska presentera kaninen och igelkotten. Vi övar på färgen röd med tecken och hur färgen ser ut i verkligheten. Vi sjunger sången: nu skickar vi trumman till.... Sedan lägger vi oss ner och har massage med massagebollarna. 

SYFTE: att barnen ska förstå ordet stopp och kan sätta in ordet i ett sammanhang. 

UTVÄRDERING:

TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:

Lektion 2.

MÅL: Påklädnad

METOD: att låta barnen få tid att klä på sig själv, vi börjar med att de får ta på sig sina byxor när vi har bytt blöjorna med stöd av vuxen.

INNEHÅLL: vuxen lägger byxor på golvet och visar dem vart benen ska in och hur man drar i benen så att fötterna kommer ut. 

SYFTE: känslan att kunna själv, öka deras självkänsla

UTVÄRDERING:

TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:

Lektion 3.

MÅL: Maten

METOD: att lära barnen duka av bordet

INNEHÅLL: låta barnen gå ner från stolen, ta sitt glas och gå bort till diskvagnen.

SYFTE: öka barnens delaktighet. 

UTVÄRDERING:

TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
 

ONSDAG:

Lektion 1.

MÅL:Kamratskap

METOD: vi arbetar med kompisböckerna, har börjat med boken säga stopp. 

INNEHÅLL:Vi börjar lektionen med att läsa boken, Vi övar på färgen röd med tecken och hur färgen ser ut i verkligheten. Vi sjunger: nu skickar vi trumman till....,  vi spelar med våra maracasägg när en vuxen säger stopp är det tyst.  

SYFTE: att barnen ska förstå ordet stopp och kan sätta in ordet i ett sammanhang. 

UTVÄRDERING:

TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:

Lektion 2.

MÅL: Påklädnad

METOD: att låta barnen få tid att klä på sig själv, vi börjar med att de får ta på sig sina byxor när vi har bytt blöjorna med stöd av vuxen.

INNEHÅLL: vuxen lägger byxor på golvet och visar dem vart benen ska in och hur man drar i benen så att fötterna kommer ut. 

SYFTE: känslan att kunna själv, öka deras självkänsla

UTVÄRDERING:

TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:

Lektion 3.

MÅL: Maten

METOD: att lära barnen duka av bordet

INNEHÅLL: låta barnen gå ner från stolen, ta sitt glas och gå bort till diskvagnen.

SYFTE: öka barnens delaktighet. 

UTVÄRDERING:

TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:


 TORSDAG:

Lektion 1.

MÅL:Kamratskap

METOD: vi arbetar med kompisböckerna, har börjat med boken säga stopp. 

INNEHÅLL:Vi börjar lektionen med att läsa boken. Vi övar på färgen röd med tecken och hur färgen ser ut i verkligheten.Målar med färgen röd. 

SYFTE: att barnen ska förstå ordet stopp och kan sätta in ordet i ett sammanhang. 

UTVÄRDERING:

TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:

Lektion 2.

MÅL: Påklädnad

METOD: att låta barnen få tid att klä på sig själv, vi börjar med att de får ta på sig sina byxor när vi har bytt blöjorna med stöd av vuxen.

INNEHÅLL: vuxen lägger byxor på golvet och visar dem vart benen ska in och hur man drar i benen så att fötterna kommer ut. 

SYFTE: känslan att kunna själv, öka deras självkänsla

UTVÄRDERING:

TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:

Lektion 3.

MÅL: Maten

METOD: att lära barnen duka av bordet

INNEHÅLL: låta barnen gå ner från stolen, ta sitt glas och gå bort till diskvagnen.

SYFTE: öka barnens delaktighet. 

UTVÄRDERING:

TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:


Läroplanskopplingar

förmåga att ta hänsyn till och leva sig in i andra människors situation samt vilja att hjälpa andra,

respekt för allt levande och omsorg om sin närmiljö.

stimulera barnens samspel och hjälpa dem att bearbeta konflikter samt reda ut missförstånd, kompromissa och respektera varandra,

utvecklar sin identitet och känner trygghet i den,

utvecklar sin förmåga att fungera enskilt och i grupp, att hantera konflikter och förstå rättigheter och skyldigheter samt ta ansvar för gemensamma regler,

utvecklar sin förmåga att lyssna, reflektera och ge uttryck för egna uppfattningar och försöker förstå andras perspektiv,

utvecklar nyanserat talspråk, ordförråd och begrepp samt sin förmåga att leka med ord, berätta, uttrycka tankar, ställa frågor, argumentera och kommunicera med andra,

utvecklar intresse för bilder, texter och olika medier samt sin förmåga att använda sig av, tolka och samtala om dessa,

får stöd och stimulans i sin sociala utveckling,

stimuleras och utmanas i sin språk­ och kommunikationsutveckling,

utvecklar sin förmåga att ta ansvar för sina egna handlingar och för förskolans miljö, och

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Varför Skolbanken?

Alla delar med alla

Planeringar i Unikum

Vem driver Skolbanken och varför?

Vem äger materialet?

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback