Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Musik

·

Årskurs:

2

Musik åk 2- känslor, drama

Linehedsskolan, Halmstad · Senast uppdaterad: 1 september 2017

Syfte:

Eleverna ska kunna utveckla kunskaper som gör det möjligt att delta i musikaliska sammanhang. Undervisningen ska ge eleverna förutsättningar att tillägna sig musik som uttrycksform och kommunikationsmedel

Förmåga i fokus:

  • Förmåga att sjunga och spela i olika musikaliska former och genrer

Centralt innehåll:

Musicerande och musikskapande

Musikens sammanhang och funktioner

Konkretisering av målen:

Vad ska eleverna kunna?(faktakunskaper/ord/teorier)

Ord: text, musik, vers, refräng, repris, takt, känsla, tanke

Vad ska eleverna kunna göra med sina kunskaper?(förmågor och färdigheter)

Musicerande och musikskapande

  • Eleven kan delta i gemensam sång och följer då i någon mån rytm

Musikens sammanhang och funktioner

  • Eleven kan efter ha lyssnat på musik koppla en känsla, association eller tanke till musiken.

Genomförande:

Sång i olika former

Praktiska övningar

Lyssna på olika sorters musik

Dramalektioner

Bedömning:

Du visar att du kan genom att:

du deltar aktivt under musiklektionerna och visar att du förstår de musikaliska begreppen.

du kan beskriva en känsla eller tanke som uppkommer när du lyssnar på musik

du deltar aktivt på dramalektionerna.

Bedömningsverktyg:

Deltagandet under lektion.


Läroplanskopplingar

Innehåller inga läroplanspunkter

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback