Skolbanken Logo
Skolbanken

Tema Rörelse

Pysslingen Förskolor Myrängens Förskola, Pysslingen - slutgallrad · Senast uppdaterad: 21 februari 2018

Syftet för denna planering är att varje barn ska utveckla sin motorik, koordinationsförmåga och kroppsuppfattning.

Strävansmål:

Förskolan ska sträva efter att varje barn utvecklar sin motorik, koordinationsförmåga och kroppsuppfattning.

Förmågorna som utvecklas och utmanas är:

  • Grovmotorik
  • Samspel
  • Skapande
  • Teknik
  • Kultur
  • Matematik
  • Naturvetenskap

Genomförande/HUR:

Vem/vilka:

Denna aktivitet erbjuds varje barn på gul men genomförs i helgrupp eller i mindre grupper med en pedagog.

Förberedelser:

En pedagogisk planering görs.

Vi kommer att synliggöra temat rörelse i lärmiljön på gul genom dokumentation och material. 

Vid varje checkpoint diskuterar, reflekterar och utvärderar pedagogerna förra veckans aktiviteter och utefter det samt barnens intresse, behov och diskussioner planerar pedagogerna näst kommande veckas aktiviteter.

Innan varje planerad aktivitet samlar vi barnen för att förbereda dom. Fysiskt material tas fram beroende på vad syftet är med just denna rörelse aktivitet.

Aktiviteter:

Hinderbana med fokus på det olika grundrörelserna så som att åla, krypa, rulla, sitta, gå, snurra, springa, hoppa och balansera

Dans

Massage/Avslappning

Rörelsekort 

Planerade lekar med rörelse i fokus

Efterarbete:

Pedagogerna skriver lärloggar/grupploggar där barnen får möjligheten att reflektera kring sitt lärande och känna sig delaktiga i dessa.

Under våra checkpoints  utvärderar och följer vi upp PP:n, reflekterar kring vad som fungerar, vad som behöver förbättras och vad barnens nuläge är samt hur vi kan vidareutmana dem.

 

 


Läroplanskopplingar

Innehåller inga läroplanspunkter

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Varför Skolbanken?

Alla delar med alla

Planeringar i Unikum

Vem driver Skolbanken och varför?

Vem äger materialet?

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback