Planering för Idrott och hälsa åk 4-6
Innehåll
Syfte
Kopplingar till läroplan
- Syfte röra sig allsidigt i olika fysiska sammanhang,
- Syfte planera, praktiskt genomföra och värdera idrott och andra fysiska aktiviteter utifrån olika synsätt på hälsa, rörelse och livsstil,
- Syfte genomföra och anpassa utevistelser och friluftsliv efter olika förhållanden och miljöer, och
- Syfte förebygga risker vid fysisk aktivitet samt hantera nödsituationer på land och i vatten.
Genomförande
Genom:
- olika lekar, spel och idrotter i natur och utemiljö samt i idrottssalen
- orientering i närmiljön med hjälp av kartor och kartor uppbyggnad och symboler
- rörelseövningar i kombination med gymnastikredskap och andra redskap
- skadeförebyggande till exempel genom uppvärmning och stretching
- takt och rytm i lekar, danser och rörelser till musik
- rättigheter och skyldigheter i naturen enligt allemansrätten
- simning i mag- och ryggläge
- hantering av nödsituationer vid vatten
- samtala om olika fysiska aktiviteter, levnadsvanor mm.
- säkerhet och hänsynstagande
Bedömning
Vi bedömer:
- din förmåga att anpassa rörelser till aktiviteten
- din förmåga att delta i lekar, spel och idrotter
- din förmåga att röra dig i takt till musik
- din fömåga att vara ute i naturen och anpassa dig till olika förhållanden (t.ex. väder) och allemansrättens regler
- ditt hänsynstagande vid natur- och utomhusaktiviteter samt salslektioner
- din förmåga att orientera
- din simkunnighet
- din förmåga att resonera om hur olika fysiska aktiviteter påverkar hälsan
- din förmåga att hantera säkerhet och hänsynstagande vid träning, lek, spel, idrott, natur och utevistelser
- din förmåga att visa och ge enkla beskrivningar om hur man förebygger skador vid träning
- din kunskap om hur man hanterar nödsituationer vid vatten
- **********************************************************************************
- Bedömning sker kontinuerligt