PLANERING FÖR VECKA: v 38 GRUPP:
MÅNDAG:
Lektion 1
MÅL/ INNEHÅLL: Språk
METOD: Sång (morgonsång, Krokodilen i Nilen, Bä bä vita lamm), hitta sitt namn/docka, klappa stavelser, rim/ramsa (Spindelmor, Tummetott)
SYFTE: Utveckla sitt talspråk och få en större ordförståelse
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 2
MÅL/ INNEHÅLL: Skapande lera/Naturvetenskap/Värdegrund
METOD: Måla igelkottarna som vi gjort i lera / några barn får göra sina igelkottar
SYFTE: Lära sig om igelkottar- tekniker i lera/finmotorik
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
LEKTION 3
MÅL/ INNEHÅLL: Matsituation
Metod: De yngsta – Använda sin finmotorik genom att hantera besticken/äta själv.
De äldre – Lära sig att ta upp lagom mängd mat på sin tallrik och kunna dela maten själv.
Syfte: Reflektera och diskutera med barnen om mängd, matsvinn etc.
Utvärdering:
Tankar inför kommande lektion
ONSDAG:
Lektion 1
MÅL/ INNEHÅLL: Matematik utomhus (lilla dungen)
METOD: Vi undersöker vikt med olika material. Tungt/lätt. Vi ger barnen intryck av ett experiment med vatten som Camilla håller i. Flyta sjunka. Vi reflekterar och jämför. Vi ber barnen att plocka naturmaterial som vi sedan låter känna och uppskatta vikt (även plocka löv till skapande v 39). Är det tungt eller lätt. Lek kom alla Larver - hur då - tung/eller lätt.
Syfte: Att få barnen att få en förförståelse för begreppet vikt lätt/tungt.
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 2
MÅL/ INNEHÅLL: Språk
METOD: Sång (morgonsång, Krokodilen i Nilen, Bä bä vita lamm), hitta sitt namn/docka, klappa stavelser, rim/ramsa (Spindelmor, Tummetott)
SYFTE: Utveckla sitt talspråk och få en större ordförståelse
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
LEKTION 3
MÅL/ INNEHÅLL: Matsituation
Metod: De yngsta – Använda sin finmotorik genom att hantera besticken/äta själv.
De äldre – Lära sig att ta upp lagom mängd mat på sin tallrik och kunna dela maten själv.
Syfte: Reflektera och diskutera med barnen om mängd, matsvinn etc.
Utvärdering:
Tankar inför kommande lektion:
TORSDAG:
Lektion 1
MÅL/ INNEHÅLL: Språk
METOD: Sång (morgonsång, Krokodilen i Nilen, Bä bä vita lamm), hitta sitt namn/docka, klappa stavelser, rim/ramsa (Spindelmor, Tummetott)
SYFTE: Utveckla sitt talspråk och få en större ordförståelse
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 2
MÅL/ INNEHÅLL: Värdegrund/Rörelselekar/Samarbete
METOD: Gå i takt till trumma när trumman stannar hoppa in i ring. Hinderbana.
SYFTE: Samarbete/Kamratskap. Kroppsuppfattning
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 3
MÅL/ INNEHÅLL: Matsituation
Metod: De yngsta – Använda sin finmotorik genom att hantera besticken/äta själv.
De äldre – Lära sig att ta upp lagom mängd mat på sin tallrik och kunna dela maten själv.
Syfte: Reflektera och diskutera med barnen om mängd, matsvinn etc.
Utvärdering:
Tankar inför kommande lektion:
PLANERING FÖR VECKA: v 39 GRUPP: Larven
MÅNDAG:
Lektion 1
MÅL/ INNEHÅLL: Språk
METOD: Sång (morgonsång, Krokodilen i Nilen, Bä bä vita lamm), hitta sitt namn/docka, klappa stavelser, rim/ramsa (Spindelmor, Tummetott), IGelkotten rund och go
SYFTE: Utveckla sitt talspråk och få en större ordförståelse
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 2
MÅL/ INNEHÅLL: Skapande/Naturvetenskap/Värdegrund
METOD: Skapa bo till våra igelkottar av löv som vi plockat.
SYFTE: Lära sig om igelkottar- tekniker i att klistra, samarbete att göra ett gemensamt bo till igelkottar,TAKK
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
LEKTION 3
MÅL/ INNEHÅLL: Matsituation
Metod: De yngsta – Använda sin finmotorik genom att hantera besticken/äta själv.
De äldre – Lära sig att ta upp lagom mängd mat på sin tallrik och kunna dela maten själv.
Syfte: Reflektera och diskutera med barnen om mängd, matsvinn etc.
Utvärdering:
Tankar inför kommande lektion
ONSDAG:
Lektion 1
MÅL/ INNEHÅLL: Besök på biblioteket
METOD: Leta efter böcker om igelkottar, kamratskap och om hösten
Syfte: Att ge barnen biblioteksvana, språkutveckling
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 2
MÅL/ INNEHÅLL: Språk
METOD: Sång (morgonsång, Krokodilen i Nilen, Bä bä vita lamm), hitta sitt namn/docka, klappa stavelser, rim/ramsa (Spindelmor, Tummetott)
SYFTE: Utveckla sitt talspråk och få en större ordförståelse
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
LEKTION 3
MÅL/ INNEHÅLL: Matsituation
Metod: De yngsta – Använda sin finmotorik genom att hantera besticken/äta själv.
De äldre – Lära sig att ta upp lagom mängd mat på sin tallrik och kunna dela maten själv.
Syfte: Reflektera och diskutera med barnen om mängd, matsvinn etc.
Utvärdering:
Tankar inför kommande lektion:
TORSDAG:
Lektion 1
MÅL/ INNEHÅLL: Språk
METOD: Sång (morgonsång, Krokodilen i Nilen, Bä bä vita lamm), hitta sitt namn/docka, klappa stavelser, rim/ramsa (Spindelmor, Tummetott)
SYFTE: Utveckla sitt talspråk och få en större ordförståelse
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 2
MÅL/ INNEHÅLL: Värdegrund/Rörelselekar/Samarbete
METOD: Gå i takt till trumma när trumman stannar hoppa in i ring. Massagesaga/övningar
SYFTE: Samarbete/Kamratskap. Kroppsuppfattning
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 3
MÅL/ INNEHÅLL: Matsituation
Metod: De yngsta – Använda sin finmotorik genom att hantera besticken/äta själv.
De äldre – Lära sig att ta upp lagom mängd mat på sin tallrik och kunna dela maten själv.
Syfte: Reflektera och diskutera med barnen om mängd, matsvinn etc.
Utvärdering:
Tankar inför kommande lektion:
PLANERING FÖR VECKA: v 40 GRUPP:
MÅNDAG:
Lektion 1
MÅL/ INNEHÅLL: Språk
METOD: Sång (morgonsång, Krokodilen i Nilen, Bä bä vita lamm), hitta sitt namn/docka, klappa stavelser, rim/ramsa (Spindelmor, Tummetott)
SYFTE: Utveckla sitt talspråk och få en större ordförståelse
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 2
MÅL/ INNEHÅLL: Skapande lera/Naturvetenskap/Värdegrund
METOD: Måla igelkottarna som vi gjort i lera / några barn får göra sina igelkottar/göra färdigt bo
SYFTE: Lära sig om igelkottar- tekniker i lera/finmotorik/ jobba med naturmaterial
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
LEKTION 3
MÅL/ INNEHÅLL: Matsituation
Metod: De yngsta – Använda sin finmotorik genom att hantera besticken/äta själv.
De äldre – Lära sig att ta upp lagom mängd mat på sin tallrik och kunna dela maten själv.
Syfte: Reflektera och diskutera med barnen om mängd, matsvinn etc.
Utvärdering:
Tankar inför kommande lektion
ONSDAG:
Lektion 1
MÅL/ INNEHÅLL: Matematik utomhus (lilla dungen)
METOD: Vi undersöker vikt med olika material. Tungt/lätt. Vi ger barnen intryck av ett experiment med vågskålen där barnen får väga och jämföra olika föremål som de har plockat. Vi reflekterar och jämför. Vi ber barnen att plocka föremål i naturen som barnen uppfattar lätt/tungt. Är det tungt eller lätt. Lek kom alla Larver - hur då - tung/eller lätt.
Syfte: Att få barnen att få en förförståelse för begreppet vikt lätt/tungt.
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 2
MÅL/ INNEHÅLL: Språk
METOD: Sång (morgonsång, Krokodilen i Nilen, Bä bä vita lamm), hitta sitt namn/docka, klappa stavelser, rim/ramsa (Spindelmor, Tummetott)
SYFTE: Utveckla sitt talspråk och få en större ordförståelse
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
LEKTION 3
MÅL/ INNEHÅLL: Matsituation
Metod: De yngsta – Använda sin finmotorik genom att hantera besticken/äta själv.
De äldre – Lära sig att ta upp lagom mängd mat på sin tallrik och kunna dela maten själv.
Syfte: Reflektera och diskutera med barnen om mängd, matsvinn etc.
Utvärdering:
Tankar inför kommande lektion:
TORSDAG:
Lektion 1
MÅL/ INNEHÅLL: Språk
METOD: Sång (morgonsång, Krokodilen i Nilen, Bä bä vita lamm), hitta sitt namn/docka, klappa stavelser, rim/ramsa (Spindelmor, Tummetott)
SYFTE: Utveckla sitt talspråk och få en större ordförståelse
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 2
MÅL/ INNEHÅLL: Värdegrund/Rörelselekar/Samarbete
METOD: Gå i takt till trumma när trumman stannar hoppa in i ring. Hinderbana.
SYFTE: Samarbete/Kamratskap. Kroppsuppfattning
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 3
MÅL/ INNEHÅLL: Matsituation
Metod: De yngsta – Använda sin finmotorik genom att hantera besticken/äta själv.
De äldre – Lära sig att ta upp lagom mängd mat på sin tallrik och kunna dela maten själv.
Syfte: Reflektera och diskutera med barnen om mängd, matsvinn etc.
Utvärdering:
Tankar inför kommande lektion: