Hattstugans förskola, Svedala · Senast uppdaterad: 20 september 2017
Lektionsplanering
Huvudaktivitet:Matematik vikt /volym
|
Syfte/mål:Förberedelser inför för föräldramötet på kvällen.Syftet är att vi håller fokus på att barnen tar del av olika mått och får väga de olika ingredienserna. Margarin,mjöl,socker,havregryn och äpple,Sen gör vi även vaniljsås. |
Lektion 1:samling med godmorgon sången, se vem som är på förskolan idag med våra namn på våra närvaro dockor.Klappa stavelser .Veckens ramsa /rörelse barnen väljer från ritade kort. Sång : Baka ,baka kaka. |
Lektion 2:Väga och mäta ingredienser till pajen vi ska baka. |
Lektion 3:Kamrat boken Visa känslor .Ta med våra EQ dockor. Läsa boken.Hur ser vi ut när vi är ledsna,glada,arga och sura. |
Utvärdering:
|
Huvudaktivitet: Utbildning/ Lekplats
|
Syfte/mål:Lära känna sin närmiljö och träna på sin egen förmåga på att bli självständig i olika avseenden. |
Lektion 1: |
Lektion 2:Klä på sig i grov entrén vi tränar samspel mellan kompisarna att de hjälper varandra .Träna att gå på led två/två i trafiken. |
Lektion 3: |
Utvärdering:
|
Huvudaktivitet:Gymnastik/rörelselek
|
||
Syfte/mål:Träna koordination och sin motorik. Få glädjen att vilja röra sig. |
||
Lektion 1: |
||
Lektion 2:Gymnastik i 2 mindre grupper. Grupp 1 barn födda 13 Uppvärmning med kropps sånger Honky tonky ,huvud axlar knä och tå. Miniröris program 2.Avslappning med massage 2 och 2. Grupp 2 barn födda 14 Uppvärmning dans springa hoppa. Hinder bana.Avslappning baka pizza. |
||
Lektion 3:Kamrat boken Visa känslor .Ta med våra EQ dockor. Läsa boken.Hur ser vi ut när vi är ledsna,glada,arga och sura.Vi tittar på våra spegelbilder.Rita sitt självporträtt
|
||
Utvärdering:
|
Läroplan (7)
utvecklar sin nyfikenhet och sin lust samt förmåga att leka och lära,
utvecklar självständighet och tillit till sin egen förmåga,
utvecklar sin motorik, koordinationsförmåga och kroppsuppfattning samt förståelse för vikten av att värna om sin hälsa och sitt välbefinnande,
tillägnar sig och nyanserar innebörden i begrepp, ser samband och upptäcker nya sätt att förstå sin omvärld,
utvecklar nyanserat talspråk, ordförråd och begrepp samt sin förmåga att leka med ord, berätta, uttrycka tankar, ställa frågor, argumentera och kommunicera med andra,
utvecklar sin förståelse för rum, form, läge och riktning och grundläggande egenskaper hos mängder, antal, ordning och talbegrepp samt för mätning, tid och förändring,
utvecklar sin förmåga att urskilja, uttrycka, undersöka och använda matematiska begrepp och samband mellan begrepp,
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter