Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Religionskunskap, Geografi, Historia, Samhällskunskap

·

Årskurs:

5

IKT i SO

Eldsbergaskolan, Halmstad · Senast uppdaterad: 17 december 2017

I det här temat får du lära dig om källkritik och vad det innebär. Du får även lära dig mer om samhället utifrån ett IT-perspektiv.

Syftet med temat är att (från läroplanen):

  • Utveckla förmågan att ställa frågor till och värdera källor som ligger till grund för historisk kunskap.
  • Utveckla kunskap om hur man kritiskt granskar källor och samhällsfrågor med koppling till religioner och andra livsåskådningar.
  • Se samhällsfrågor ur olika perspektiv. På så sätt ska eleverna utveckla förståelse för sina egna och andra människors levnadsvillkor, betydelsen av jämställdhet, hur olika intressen och åsikter uppstår och kommer till uttryck och hur olika aktörer försöker påverka samhällsutvecklingen.
  • Ge verktyg att hantera information i vardagsliv. Hur man söker och värderar information från olika källor.
  • Kritiskt granska samhällsfrågor och samhällsstrukturer.

Önskemål på innehåll från eleverna:

  • Androider
  • Robotar i samhället
  • Arbetsmarknad
  • Elbil, elcykel
  • Självkörande bilar
  • När någonting går fel
  • Kloning

Vi kommer även arbeta med olika söktekniker, granska och värdera källor samt användning av bilder.

 

 

Lektion 1 - Filterbubblor

Lektion 2 - Androider, mördarrobotar, geminoider

https://www.acast.com/digitalisterna/mordarrobotar-charlottesvilleochapp-sjukvard

https://www.youtube.com/watch?v=dIuL4D00uOY

Lektion 3 - söktekniker (böcker, internet) NE, Wikipedia och böcker

Lektion 4  - Kurs i källkritik (iis.se)

Lektion - Kurs i källkritik (iis.se)

Lektion - diskussion om källor

Lektion - Arbetsmarknad

Lektion - Eleverna berättar om hur de använder nätet.

Lektion - Granska Google

Lektion - Granska Wikipedia

Lektion - Granska Youtube

Avslutning med ett test där de berättar vad de kan om källor och källkritik.

 

 


Läroplanskopplingar

kritiskt granska, tolka och värdera källor som grund för att skapa historisk kunskap,

söka information om religioner och andra livsåskådningar och värdera källornas relevans och trovärdighet.

analysera och kritiskt granska lokala, nationella och globala samhällsfrågor ur olika perspektiv,

uttrycka och värdera olika ståndpunkter i till exempel aktuella samhällsfrågor och argumentera utifrån fakta, värderingar och olika perspektiv,

söka information om samhället från medier, Internet och andra källor och värdera deras relevans och trovärdighet, och

Informationsspridning, reklam och opinionsbildning i olika medier. Hur sexualitet och könsroller framställs i medier och populärkultur.

Hur man urskiljer budskap, avsändare och syfte, såväl i digitala som andra medier, med ett källkritiskt förhållningssätt.

Matriser i planeringen
Källkritik
Uppgifter
Uppgift 1
Läxa till torsdagen 5 oktober

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback