Hattstugans förskola, Svedala · Senast uppdaterad: 5 oktober 2017
Lektionsplanering: Dessa 2 veckor ska vi fokusera på kamratskap, att förstå vad det betyder när någon säger stopp och på begreppen kring vikt och volym. I språk arbetar vid med Bornholmsmodellen.
Huvudaktivitet: Matematik
|
||||
|
||||
Lektion 1: Bornholm se planering saga 2. |
||||
Lektion 2: Vi går i väg krokodillekplatsen. Här fortsätter vi med vikt och volym, mäta och väga. Medtag våg, vatten, måttsats. Pröva begreppen tungt-lätt, lite-mycket och mer-mindre. Gå tillsammans i ledet, träna på att hålla en kompis i handen vilken som. Para i hop sig två och två med hjälp av rim pilarna. |
||||
Lektion 3: Undervisa kring volym under lunchen med hjälp av deciliter och liter mått. Hur många deciliter går det i mitt glas? Hur mycket är en liter? Kan jag hälla hela vatten kannan i mitt glas? eller är en liter mjölk mer eller mindre än en deciliter mjölk. Återkoppla kring förmiddagens aktiviteter i utematematik. |
||||
Utvärdering:
|
Huvudaktivitet: Gymnastik och rörelse Bornholm: Saga 2 för barn 2 1/2 -4 år. Vecka 43 börjar vi på saga 3. |
||
Syfte/mål: Bornholmsmodellen: Språkutveckling, utveckla ordförråd, ordförståelse, minne, kommunikation och att uttrycka tankar.
|
||
Lektion 1: Bornholm se planering saga 2. Vecka 43 se planering saga 3. |
||
Lektion 2: Gymnastik och rörelse se planering i pärmen. |
||
Lektion 3: Undervisa kring volym under lunchen med hjälp av deciliter och liter mått. Hur många deciliter går det i mitt glas? Hur mycket är en liter? Kan jag hälla hela vatten kannan i mitt glas? eller är en liter mjölk mer eller mindre än en deciliter mjölk. |
||
Utvärdering:
|
Huvudaktivitet: Temaarbete kring kamratskap. Bornholm: Saga 2 för barn 2 1/2 -4 år. Vecka 43 börjar vi på saga 3.
|
Syfte/mål: Bornholmsmodellen: Språkträning, utveckla ordförråd, ordförståelse, minne, kommunikation och att uttrycka tankar. Temaarbete: Skapa en förståelse för vad stopp betyder. När säger man stopp och vad gör man när kompisen säger stopp? |
Lektion 1: Bornholm se planering saga 2. Vecka 43 se planering saga 3. |
Lektion 2: Kompismaterialet: Boken och aktiviteterna om att säga stopp. Tillverka en stopphand med hjälp av färg, papper och blomsterpinne. Hur gör kompisarna kanin och igelkott när de inte vill vara med längre eller blir rädda och ledsna? |
Lektion 3: Undervisa kring volym under lunchen med hjälp av deciliter och liter mått. Hur många deciliter går det i mitt glas? Hur mycket är en liter? Kan jag hälla hela vatten kannan i mitt glas? eller är en liter mjölk mer eller mindre än en deciliter mjölk. |
Utvärdering:
|
Läroplan (12)
utvecklar sin identitet och känner trygghet i den,
utvecklar självständighet och tillit till sin egen förmåga,
utvecklar sin förmåga att fungera enskilt och i grupp, att hantera konflikter och förstå rättigheter och skyldigheter samt ta ansvar för gemensamma regler,
utvecklar sin motorik, koordinationsförmåga och kroppsuppfattning samt förståelse för vikten av att värna om sin hälsa och sitt välbefinnande,
tillägnar sig och nyanserar innebörden i begrepp, ser samband och upptäcker nya sätt att förstå sin omvärld,
utvecklar sin förmåga att lyssna, reflektera och ge uttryck för egna uppfattningar och försöker förstå andras perspektiv,
utvecklar nyanserat talspråk, ordförråd och begrepp samt sin förmåga att leka med ord, berätta, uttrycka tankar, ställa frågor, argumentera och kommunicera med andra,
utvecklar intresse för skriftspråk samt förståelse för symboler och deras kommunikativa funktioner,
utvecklar sin förståelse för rum, form, läge och riktning och grundläggande egenskaper hos mängder, antal, ordning och talbegrepp samt för mätning, tid och förändring,
utvecklar sin förmåga att använda matematik för att undersöka, reflektera över och pröva olika lösningar av egna och andras problemställningar,
utvecklar sin förmåga att urskilja, uttrycka, undersöka och använda matematiska begrepp och samband mellan begrepp,
utvecklar sin förmåga att urskilja teknik i vardagen och utforska hur enkel teknik fungerar,
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter