Ämnen:
Matematik
·
Årskurs:
7
Maserskolan, Borlänge · Senast uppdaterad: 13 januari 2019
I dessa två kapitel fokuserar vi på Längd, tid och samband. Det innebär att vi arbetar med att ange tid på olika sätt, beräkna hastigheter och tolka resultat från tabeller och diagram. Detta kapitel innehåller också flera olika enheter och enhetsomvandlingar.
Pedagogisk planering: Matematik, År 7.
Kap 3
Syfte
Genom undervisningen ska eleverna få möjligheter att utveckla sin förmåga att:
Mål:
I kap 3 kommer du arbeta med och lära dig mer om
Kurslitteratur
Matematikboken X 102-161 + läxsidor och extra stenciler
Matematik med digitala verktyg - tex liber online matematik X. Kap 4.2, 4.3, 5.2, 5.4, 5.5, 5.6
Arbetsprocess
Viktiga begrepp
Förlänga, förkorta, längd, tid, hastighet, prefix, kilo,deci, centi, milli, frekvenstabell, stolpdiagram, stapeldiagram, linjediagram, cirkeldiagram, lägesmått, medelvärde, median, typvärde.
Det är viktigt att du är i fas med planeringen och vet vad vi arbetar med under lektionerna.
(planeringen nedanför är tillsvidare, men någon lektion kan givetvis ändras. Den ger en fingervisning om vad vi arbetar med)
Tidsplanering:
Vecka |
Lektion 1 |
Lektion 2 |
Lektion 3 |
Läxa |
50 |
Enheter för längd |
Enheter för längd |
Tid och rörelse |
|
51 |
Tid och rörelse
|
Tid och rörelse |
- |
|
2 |
- |
- |
3.3 Hastighet |
Arbetsblad |
3 |
3.3 Hastighet |
Intro tabeller och diagram |
3.4 Tabeller och diagram |
S 127 |
4 |
3.4 Tabeller och diagram |
S 136 |
3.5 Lägesmått |
Arbetsblad |
5 |
3.6 lägesmått från tabeller och diagram |
3.6 lägesmått från tabeller och diagram |
Blandade uppgifter |
Läxa 10 |
6 |
Blandade uppgifter |
Problemlösning |
Kan du förklara s 155 |
Arbetsblad |
7 |
Problemlösning / fördjupning |
Problemlösning / fördjupning |
Prov
|
Plugga till provet |
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga uppgifter