Hattstugans förskola, Svedala · Senast uppdaterad: 4 oktober 2017
Undervisningsmall Rådjuret Hattstugan
PLANERING FÖR VECKA: 41-44 GRUPP:Rådjuret Maggie, Nora, Elsa, Laura, Elton och Ellie
MÅNDAG:
Lektion 1 vecka 41-42
MÅL/ INNEHÅLL: uppmärksamhet, språkförståelse, ordutveckling och uttal
Vi följer instruktionerna för yngre barn i före Bornholmsmodellen.
METOD: Bornholmsmodellen språksamling 3
SYFTE: öka barnens språkliga medvetenhet
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION
Lektion 1/vecka 43-44
MÅL/ INNEHÅLL: uppmärksamhet, språkförståelse, ordutveckling och uttal
Vi följer instruktionerna för yngre barn i före Bornholmsmodellen.
METOD: Bornholmsmodellen språksamling 4
SYFTE: öka barnens språkliga medvetenhet
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION
Lektion 2 vecka 41
MÅL: Kamratskap Värdegrund/ Språk
INNEHÅLL: Vi läser Vänta på din tur i kompisserien. dockorna Kanin och Igelkott är med.
METOD: Vi pratar kring hur vi gör när vi ska vänta på sin tur. Lyssna in alla barnens förkunskaper, för att sedan arbeta vidare med barnen för djupare förtrogenhet i begreppet.
SYFTE: Att ge barnen verktyg för att kunna vänta och se de andra barnen som viktiga och inte bara ha sig själv i centrum.
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 2 vecka 42
MÅL: Matematik
INNEHÅLL: Bockarna Bruse
METOD: Vi sjunger Bockarna Bruse och uppmärksammar stor och liten bock. jag utmanar barnen att visa mig vilken som är den stora respektive liten bock
SYFTE: Att ge barnen förtrogenhet i begreppen stor och liten.
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 3 vecka 41-44
MÅL: Påklädning
INNEHÅLL: Att ge barnen tid för påklädning med stöd av vuxen.
METOD: Vid blöjbyten får barnen träna på att ta på sina byxor, Vuxen lägger byxorna på golvet och visa hur barnet ska stoppa in benen i byxorna.
SYFTE: Känslan att kunna själv. öka barnets självkänsla
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
ONSDAG
Lektion 1 vecka 41-42
MÅL/ INNEHÅLL: uppmärksamhet, språkförståelse, ordutveckling och uttal
Vi följer instruktionerna för yngre barn i före Bornholmsmodellen.
METOD: Bornholmsmodellen språksamling 3
SYFTE: öka barnens språkliga medvetenhet
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION
Lektion 1 vecka 43
MÅL/ INNEHÅLL: uppmärksamhet, språkförståelse, ordutveckling och uttal
Vi följer instruktionerna för yngre barn i före Bornholmsmodellen.
METOD: Bornholmsmodellen språksamling 4
SYFTE: öka barnens språkliga medvetenhet
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION
Lektion 2 vecka 41
MÅL: Matematik Stor och Liten
INNEHÅLL: Barnen får ösa och hälla från stora och små mått
METOD: fyra barn i taget leker med vatten vid vattenlekbordet.
SYFTE: Få en känsla av vikt i stora och små mått (liter, dl, och msk)
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 2 vecka 42
MÅL:
INNEHÅLL: Vi läser i kompisboken Vänta på din tur, Figurerna är med.
METOD: Efter vi läst får barnen spela på instrument, ett barn i taget får spela med marakassen, medans vi andra sjunger. Vi går laget om så att alla för göra.
SYFTE: Att ge barnen verktyg för att kunna vänta på sin tur., nej och vänta på ett bra sätt.
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 2 vecka 43
MÅL: Skapande.
INNEHÅLL: Vi läser i kompisboken Vänta på din tur, Figurerna är med.
METOD: Vi tillverkar Kaninen av saltdeg
SYFTE: Öka barnens finmotorik,
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 2 vecka 44
MÅL: Rörelse
INNEHÅLL: Hinderbana inne på Hjorten
METOD: Barnen får vänta på sin tur för att använda de olika redskapen i hinderbanan.
SYFTE: Öka barnens förståelse för att vänta på sin tur. samt öka deras grovmotorik.
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 3 vecka 41-44
MÅL: Påklädning
INNEHÅLL: Att ge barnen tid för påklädning med stöd av vuxen.
METOD: Vid blöjbyten får barnen träna på att ta på sina byxor, Vuxen lägger byxorna på golvet och visa hur barnet ska stoppa in benen i byxorna.
SYFTE: Känslan att kunna själv. öka barnets självkänsla
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTIO
TORSDAG:
Lektion 1 vecka 38
MÅL/ INNEHÅLL: uppmärksamhet, språkförståelse, ordutveckling och uttal
Vi följer instruktionerna för yngre barn i före Bornholmsmodellen.
METOD: Bornholmsmodellen språksamling 1
SYFTE: öka barnens språkliga medvetenhet
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION
Lektion 1/vecka 39
MÅL/ INNEHÅLL: uppmärksamhet, språkförståelse, ordutveckling och uttal
Vi följer instruktionerna för yngre barn i före Bornholmsmodellen.
METOD: Bornholmsmodellen språksamling 2
SYFTE: öka barnens språkliga medvetenhet
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION
Lektion 2 vecka 38-40
MÅL: Påklädning
INNEHÅLL: Att ge barnen tid för påklädning med stöd av vuxen.
METOD: Vid blöjbyten får barnen träna på att ta på sina byxor, Vuxen lägger byxorna på golvet och visa hur barnet ska stoppa in benen i byxorna.
SYFTE: Känslan att kunna själv. öka barnets självkänsla
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION
Lektion 3 vecka 38-40
MÅL Utedag
INNEHÅLL: Vi tränar på att gå två och två i led. det gäller att hålla sin plats i ledet och inte behöva känna att någon måste var först i ledet..
METOD: Vi hjälper och stöttar barnen i sin förmåga att inte vara först.
SYFTE: Att öka barnens förmåga i trafiksäkerhet.UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Läroplan (3)
utvecklar sin identitet och känner trygghet i den,
utvecklar självständighet och tillit till sin egen förmåga,
utvecklar nyanserat talspråk, ordförråd och begrepp samt sin förmåga att leka med ord, berätta, uttrycka tankar, ställa frågor, argumentera och kommunicera med andra,
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter