Hattstugans förskola, Svedala · Senast uppdaterad: 4 oktober 2017
kompisböcker yngre
PLANERING FÖR VECKA: 38-40 GRUPP: Rävarna
MÅNDAG:
Lektion 1.
MÅL:Kamratskap
METOD: vi arbetar med kompisböckerna, har börjat med boken säga stopp.
INNEHÅLL:Vi börjar lektionen med att läsa boken, vi ska presentera kaninen och igelkotten. Vi övar på färgen röd med tecken och hur färgen ser ut i verkligheten. Vi sjunger sången: nu skickar vi trumman till....där vi övar på barnens namn. Vi börjar med att klappa stavelser till barnens namn. Sedan lägger vi oss ner och har massage med massagebollarna.
SYFTE: att barnen ska förstå ordet stopp och kan sätta in ordet i ett sammanhang.
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 2.
MÅL: Påklädnad
METOD: att låta barnen få tid att klä på sig själv, vi börjar med att de får ta på sig sina byxor när vi har bytt blöjorna med stöd av vuxen.
INNEHÅLL: vuxen lägger byxor på golvet och visar dem vart benen ska in och hur man drar i benen så att fötterna kommer ut. Vi börjar även med att låta den ta på sig utebyxorna/regnbyxorna själv.
SYFTE: känslan att kunna själv, öka deras självkänsla
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 3.
MÅL: Maten
METOD: att lära barnen duka av bordet
INNEHÅLL: låta barnen gå ner från stolen, ta sitt glas och gå bort till diskvagnen. De barn som kan detta utökar vi med att de ska lägga besticken i spannen
SYFTE: öka barnens delaktighet.
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
ONSDAG:
Lektion 1.
MÅL:Kamratskap
METOD: vi arbetar med kompisböckerna, har börjat med boken säga stopp.
INNEHÅLL: Vi börjar lektionen med att läsa boken, Vi övar på färgen röd med tecken och hur färgen ser ut i verkligheten. Vi sjunger: nu skickar vi trumman till...., vi spelar med våra maracasägg när en vuxen säger stopp är det tyst. Vi dansar och när en vuxen säger stopp sätter vi oss ner.
SYFTE: att barnen ska förstå ordet stopp och kan sätta in ordet i ett sammanhang.
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 2.
MÅL: Påklädnad
METOD: att låta barnen få tid att klä på sig själv, vi börjar med att de får ta på sig sina byxor när vi har bytt blöjorna med stöd av vuxen. Vi börjar även med att låta den ta på sig utebyxorna/regnbyxorna själv.
INNEHÅLL: vuxen lägger byxor på golvet och visar dem vart benen ska in och hur man drar i benen så att fötterna kommer ut.
SYFTE: känslan att kunna själv, öka deras självkänsla
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 3.
MÅL: Maten
METOD: att lära barnen duka av bordet
INNEHÅLL: låta barnen gå ner från stolen, ta sitt glas och gå bort till diskvagnen. De barn som kan detta utökar vi med att de ska lägga besticken i spannen
SYFTE: öka barnens delaktighet.
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
TORSDAG:
Lektion 1.
MÅL:Kamratskap
METOD: vi arbetar med kompisböckerna, har börjat med boken säga stopp.
INNEHÅLL:Vi börjar lektionen med att läsa boken. Vi övar på färgen röd med tecken och hur färgen ser ut i verkligheten.Målar med färgen röd.
SYFTE: att barnen ska förstå ordet stopp och kan sätta in ordet i ett sammanhang.
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 2.
MÅL: Påklädnad
METOD: att låta barnen få tid att klä på sig själv, vi börjar med att de får ta på sig sina byxor när vi har bytt blöjorna med stöd av vuxen. Vi börjar även med att låta den ta på sig utebyxorna/regnbyxorna själv.
INNEHÅLL: vuxen lägger byxor på golvet och visar dem vart benen ska in och hur man drar i benen så att fötterna kommer ut.
SYFTE: känslan att kunna själv, öka deras självkänsla
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Lektion 3.
MÅL: Maten
METOD: att lära barnen duka av bordet
INNEHÅLL: låta barnen gå ner från stolen, ta sitt glas och gå bort till diskvagnen. De barn som kan detta utökar vi med att de ska lägga besticken i spannen
SYFTE: öka barnens delaktighet.
UTVÄRDERING:
TANKAR INFÖR KOMMANDE LEKTION:
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter