Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Kemi

·

Årskurs:

7

Pedagogisk planering – Luft Mark Vatten år 7

Västra skolan, Falun · Senast uppdaterad: 10 oktober 2017

Pedagogisk planering – Luft Mark Vatten år 7 Vi jobbar med kemiska processer i Luft,Mark och Vatten

Syfte

Långsiktiga mål (utdrag ur Lgr11):

använda kunskaper i kemi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör energi, miljö, hälsa och samhälle,

 

använda kemins begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara kemiska samband i samhället, naturen och inuti människan.

 

Centralt innehåll (utdrag ur Lgr11):

Vatten som lösningsmedel och transportör av ämnen, till exempel i mark, växter och människokroppen. 

 

Processer för att rena dricksvatten och avloppsvatten lokalt och globalt.

 

Aktuella samhällsfrågor som rör kemi.

Konkretisering av mål

Målet med undervisningen är att du ska

  • Få kunskaper om kemin i luft , mark och vatten

  • Kunna beskriva hur saker hänger ihop och koppla detta till kemi

 

Arbetssätt

Genomförande

Arbete enskilt i Google Class room med hjälp av Kemi Direkt och Google.

Filmer

Instuderingsuppgifter

 

Redovisning

Google dokumentet

 

Bedömning

Det som bedöms är (utifrån kunskapskraven Lgr11)

  • Hur väl du resonerar kring kemiska samband i luft, mark och vatten

  • Hur väl du beskriver/förklarar samband i naturen och kopplar ihop detta med kemi

  • Hur väl du visar på hur användandet av energi påverkar vår miljö och åtgärder som kan bidra till en hållbar utveckling


Läroplanskopplingar

Innehåller inga läroplanspunkter

Matriser i planeringen
Pedagogisk planering – Luft Mark Vatten år 7
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback