Skolbanken Logo
Skolbanken

Alla årskurser

Pedagogisk planering Arabiska för läsår 2022 /23 åk 4-6

Modersmålsundervisningen, Lunds för- och grundskolor · Senast uppdaterad: 18 november 2022

Arabiska som modersmål för åk 4-6 pedagogiska planering för läsår 2022/23

Pedagogisk planering

Arabiska som modersmål

Läsår 2022/ 2033

Åk 4–6

 

Språk är människans främsta redskap för att tänka, kommunicera och lära. Genom språket utvecklar människor sin identitet, uttrycker känslor och tankar och förstår hur andra känner och tänker. Att ha ett rikt och varierat språk är betydelsefullt för att kunna förstå och verka i ett samhälle där kulturer, livsåskådningar, generationer och språk möts. Att ha tillgång till sitt modersmål underlättar också språkutveckling och lärande inom olika områden.

 

Syfte

Undervisningen i ämnet modersmål ska syfta till att eleverna utvecklar kun­ska­per i och om modersmålet. Genom undervisningen ska eleverna ges möj­lig­het att utveckla sitt tal- och skriftspråk så att de får tilltro till sin språk­för­måga och kan uttrycka sig i olika sammanhang och för skilda syften. Under­vis­ningen ska bidra till att eleverna erövrar kunskaper om modersmålets upp­bygg­nad och blir medvetna om modersmålets betydelse för det egna lärandet i olika skolämnen.

Undervisningen ska stimulera elevernas intresse för att samtala, läsa och skri­va på modersmålet. Genom undervisningen ska eleverna ges möjlighet att lä­sa, analysera och resonera om skönlitterära verk i olika genrer. Därigenom ska eleverna ges möjlighet att utveckla sitt språk, sin identitet och förståelse för omvärlden. Undervisningen ska också bidra till att eleverna utvecklar kun­ska­per i att formulera egna åsikter och tankar i olika slags texter. De ska även stimu­leras till att uttrycka sig genom andra estetiska uttrycksformer.

Undervisningen ska ge eleverna förutsättningar att utveckla sin kulturella iden­titet och sin flerspråkighet. Genom undervisningen ska eleverna därför ges möjligheter att utveckla sina kunskaper om kulturer och områden där mo­ders­målet talas. Undervisningen ska också bidra till att eleverna utvecklar ett jäm­förande förhållningssätt till kulturer och språk.

Undervisningen i ämnet modersmål ska ge eleverna förutsättningar att ut­veckla

  • förmåga att formulera sig och kommunicera i tal och skrift, urskilja språkliga strukturer och följa språkliga normer,
  • förmåga att anpassa språket efter olika syften, mottagare och sammanhang,
  • förmåga att läsa och analysera skönlitteratur och andra texter för olika syften,
  • förmåga att använda sitt modersmål som ett medel för sin språkutveckling och sitt lärande, och
  • kunskaper om traditioner, kulturella företeelser och samhällsfrågor i områden där modersmålet talas i jämförelse med förhållanden i Sverige.

Centralt innehåll

Läsa och skriva

  • Lässtrategier för att förstå och tolka texter från olika medier samt för att urskilja texters budskap, både det direkt ut­talade och sådant som är indirekt uttryckt.
  • Strategier för skrivande av olika typer av texter med anpassning till deras upp­byggnad och språkliga drag.
  • Modersmålets grundläggande struktur i jämförelse med svenskans.
  • Ordböcker och andra hjälpmedel för stavning och ordförståelse.

Tala, lyssna och samtala

  • Samtal om egna och andras upplevelser samt om vardagliga företeelser och hän­delser.
  • Muntliga presentationer och muntligt berättande med anpassning till olika mot­tagare. Stödord, bilder, digitala medier och verktyg samt andra hjälp­me­del för att planera och genomföra en muntlig presentation.
  • Uttal, betoning och satsmelodi samt uttalets betydelse för att göra sig för­stådd.
  • Modersmålets uttal i jämförelse med svenskans.

Texter

  • Berättande texter och poetiska texter för barn och unga i form av skön­litte­ratur, sagor och sägner från områden där modersmålet talas. Texter som be­lyser människors villkor och identitets- och livsfrågor.
  • Beskrivande, förklarande och instruerande texter för barn och unga med ank­nytning till traditioner och företeelser i områden där modersmålet talas.
  • Texters innehåll, typiska språkliga drag samt deras ord och begrepp.

Språkbruk

  • Ord och begrepp för att uttrycka känslor, kunskaper och åsikter. Ords och be­grepps nyanser och värdeladdning.
  • Synonymer, motsatsord och andra relationer mellan ord.

Kultur och samhälle

  • Seder, bruk och traditioner i områden där modersmålet talas i jämförelse med svenska seder, bruk och traditioner.
  • Elevnära företeelser i områden där modersmålet talas i jämförelse med elev­nära företeelser i Sverige.

Så här kommer vi att jobba

·       Vi kommer att läsa och skriva olika texter.

·       Vi kommer att träna på texter och språkuppbyggnad.

·       Vi kommer att träna på att använda olika verbtempus och sambandord.

·       Vi kommer att göra en enkel jämförelse i meningsbyggnad mellan svenska och arabiska.

Genomförande i lektionerna

 

  • Under det här läsåret kommer eleverna att utveckla sina muntliga förmågor i form av arbete med olika anpassande texter som relaterar diskussionen i klassrummet, vilka gör det lätt att eleverna bekanta sig med intressanta samhällsfrågor t.ex. hemma, skolan, efter skolan och fritiden• 

 

  • Temaarbete, eleverna kommer att tala och samtala, genom att jämföra och diskutera kulturella frågor liksom olika högtider i hemlandet och i Sverige och kulturella frågor som relaterade till våra vardagliga liv, hälsa och bruk, vänskap, miljö och hållbar miljö.

 

  • För att öka elevernas förmåga att kommunicera skriftlig med arabisk talande människor, kommer vi att träna skriva anpassande brev och själva presentationer där kan eleverna träna att skriva om sig själv eller om mina vänner.

 

  • Vidare kommer vi att träna skriva och bygga meningar med motivering så att det bli en text (berättande, argumenterande och faktatext). De här texterna skall läsas i guppen. Eleverna kommer att delta aktiv med deras åsikter och idéer baserat på deras egna erfarenheter i vissa moment kommer lärobokarna att användas parallellt med de valda texterna för att träna läsa och skriva. Texterna kan innehålla i ramen vissa enkla grammatikaövningar, liksom personliga pronomen, bestämd och obestämd form, prepositioner och verbböjning osv.

 

  • Språkutveckling, ordförråd kan berikas elevens förmåga att uttrycka sin tanker och känslor. Det kan praktiseras genom att läsa olika anpassande sagor och berättelser som exponerar ljuset på arabiska historian, tradition och kultur. Eleverna kommer att jämföra detta med svenska kultur och traditioner •

 

  •  Valda dikter kommer vi att läsa under det här läsåret, som väcka elevernas intresse för arabiska språket och träna att läsa dikterna på musikaliskt sätt och tolka budskapet.

Betygskriterier för slutet av årskurs 6

 

E

C

A

Att samtala

Eleven samtalar om bekanta ämnen på ett sätt som till viss del upprätthåller samtalen. Dessutom förbereder och genomför eleven muntliga framställningar med i huvudsak fungerande inledning, innehåll och avslutning och viss anpassning till syfte och mottagare.

Eleven samtalar om bekanta ämnen på ett sätt som upprätthåller samtalen relativt väl. Dessutom förbereder och genomför eleven muntliga framställningar med fungerande inledning, innehåll och avslutning och relativt god anpassning till syfte och mottagare.

Eleven samtalar om bekanta ämnen på ett sätt som upprätthåller samtalen väl. Dessutom förbereder och genomför eleven muntliga framställningar med väl fungerande inledning, innehåll och avslutning och god anpassning till syfte och mottagare.

Att skriva

Eleven skriver, utifrån modersmålets särdrag, olika slags texter med begripligt innehåll, i huvudsak fungerande struktur och viss språklig variation. Eleven följer grundläggande regler för språkriktighet med viss säkerhet.

Eleven skriver, utifrån modersmålets särdrag, olika slags texter med relativt tydligt innehåll, fungerande struktur och relativt god språklig variation. Eleven följer grundläggande regler för språkriktighet med relativt god säkerhet.

Eleven skriver, utifrån modersmålets särdrag, olika slags texter med tydligt innehåll, väl fungerande struktur och god språklig variation. Eleven följer grundläggande regler för språkriktighet med god säkerhet.

Att läsa

Eleven läser olika texter med visst flyt och visar grundläggande läsförståelse. Eleven för enkla resonemang om tydligt framträdande budskap i olika texter.

Eleven läser olika texter med relativt gott flyt och visar god läsförståelse. Eleven för utvecklade resonemang om tydligt framträdande budskap i olika texter.

Eleven läser olika texter med gott flyt och visar mycket god läsförståelse. Eleven för välutvecklade resonemang om tydligt framträdande budskap i olika texter.

Att beskriva

Eleven beskriver på ett enkelt sätt likheter och skillnader i skriftspråk mellan modersmålet och svenska.

Eleven beskriver på ett enkelt sätt, även utifrån egna erfarenheter eller kunskaper, om traditioner och företeelser med anknytning till områden där modersmålet talas.

Eleven beskriver på ett utvecklat sätt likheter och skillnader i skriftspråk mellan modersmålet och svenska.

Eleven beskriver på ett utvecklat sätt, även utifrån egna erfarenheter eller kunskaper, om traditioner och företeelser med anknytning till områden där modersmålet talas.

Eleven beskriver på ett välutvecklat sätt likheter och skillnader i skriftspråk mellan modersmålet och svenska.

Eleven beskriver på ett välutvecklat sätt, även utifrån egna erfarenheter eller kunskaper, om traditioner och företeelser med anknytning till områden där modersmålet talas.

 


Läroplanskopplingar

Innehåller inga läroplanspunkter

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Varför Skolbanken?

Alla delar med alla

Planeringar i Unikum

Vem driver Skolbanken och varför?

Vem äger materialet?

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback