Ämnen:
Kemi
·
Årskurs:
8
Östergårdsskolan, Halmstad · Senast uppdaterad: 3 december 2017
Livet är kemi! Allt levande är byggt av stora organiska molekyler. Dessutom är det kemiska reaktioner som gör att människor, djur och växter kan leva. Den kanske allra viktigaste kemiska reaktionen i världen är fotosyntesen. Där fångar gröna växter upp energi från solljuset och lagrar den i energirika molekyler. Det är faktiskt tack vare fotosyntesen som vi har något att äta.
Att förstå och kunna diskutera om livets kemi och vilka processer som ingår.
Mål
Under det här arbetsområdet kommer du att få lära dig
Livets kemi delas in i följande områden
Så här kommer det att fungera:
Vi kommer att arbeta i kemiboken med kapitel 8 som heter Livets kemi".
Jag kommer att gå igenom utvalda avsnitt i boken med er under lektionerna. Det som är viktigast beskriver jag mer utförligt på tavlan.
Vi kommer att arbeta med olika individuella uppgifter, men också uppgifter som du löser med en kamrat. Kamratbedömning kommer att förekomma.
En del uppgifter kommer du att få lämna in i UNIKUM för respons och bedömning.
Genomförande:
- Gemensamma genomgångar
- Läsa text eller lyssna på text
- Arbeta med begrepp
- Arbete med bilder av kretslopp och energiflöden
- Filmklipp
- Laborationer
- Uppgifter
- Diskussioner
- Litteratur: Spektrum Kemi (Kapitel 8 - Livets kemi), kopieringsunderlag
Vilka förmågor ska jag visa i kemin?
Vi kommer på olika sätt arbeta med de tre förmågor som bygger upp undervisningen i de naturvetenskapliga ämnena.
Kunskapskontroller & bedömning:
Dina kunskaper bedöms kontinuerligt och allt som du visar i alla möjliga sammanhang bidrar till det betyg som du får i slutet av terminen. Under lektionerna kommer allt som du visar att du kan i form av övningar, samtal, bilder och texter som du genomför och producerar att vara dig till nytta. Din lärare letar efter bevis på dina kunskaper och söker inte efter saker som du ännu inte kan. Du kommer bli bedömd efter hur du genomför laborationer med tanke på säkerhetstänkande, genomförande och laborationsrapport.
Mer formella kunskapskontroller är:
Inlämningsuppgifter i UNIKUM.
Ett större skriftligt teoretiskt prov.
Ett flertal enskilda systematiska undersökningar som ska planeras, genomföras och utvärderas.
Vecka |
Planering |
45 |
Introduktion Livets kemi, näringsämnen. Uppgift - Måltid Kap 8.1 Maten, kroppen och solenergi (s. 187-190) |
46 |
Forts. Kap 8.1 Laboration - Undersöka socker Kap 8.2 Kolhydrater ger energi (s.191-196) |
47 |
Forts. Laboration - Undersöka socker Kap 8.3 Fetter är kroppens energireserv (s. 197-200) |
48 |
Kap 8.4 Proteiner bygger kroppen och sköter kemin (s. 201-203) |
49 |
Kap 8.7 Vitaminer och mineralämnen (s. 210-211) Prov: Fredag den 8/12 på kapitel 8.1-8.4 (s. 186-203) och kapitel 8.7 (s. 210-211) |
50 |
Kap 8.5 Enzymer och reaktionerna i kroppen (s. 204-207) |
51 |
Kap 8.6 DNA bestämmer hur du ser ut (s. 208-209) |
Viktiga ord och begrepp:
Efter kursen om livets kemi förväntas du förstå och kunna använda följande ord och begrepp:
Näringsämnen: https://youtu.be/-5qOdWmtoQM
Kolhydrater: https://youtu.be/ehTjVI9FU-c
Fetter: https://youtu.be/FXfZa7BKyGc
Proteiner: https://youtu.be/L_V5TwoYbRg
Vitaminer och Mineralämnen: https://youtu.be/3v0tofaMLzY
Syfte (3)
använda kunskaper i kemi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör energi, miljö, hälsa och samhälle,
genomföra systematiska undersökningar i kemi, och
använda kemins begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara kemiska samband i samhället, naturen och inuti människan.
Centralt innehåll (11)
Några kemiska processer i mark, luft och vatten ur miljö- och hälsosynpunkt.
Fotosyntes och förbränning samt energiomvandlingar i dessa reaktioner.
Människans användning av energi- och naturresurser lokalt och globalt samt vad det innebär för en hållbar utveckling.
Innehållet i mat och drycker och dess betydelse för hälsan. Kemiska processer i människokroppen, till exempel matspjälkning.
Aktuella samhällsfrågor som rör kemi.
Historiska och nutida upptäckter inom kemiområdet och deras betydelse för världsbild, teknik, miljö, samhälle och människors levnadsvillkor.
De kemiska modellernas och teoriernas användbarhet, begränsningar, giltighet och föränderlighet.
Systematiska undersökningar och hur simuleringar kan användas som stöd vid modellering. Formulering av enkla frågeställningar, planering, utförande och utvärdering.
Sambandet mellan kemiska undersökningar och utvecklingen av begrepp, modeller och teorier.
Dokumentation av undersökningar med tabeller, diagram, bilder och skriftliga rapporter, såväl med som utan digitala verktyg.
Källkritisk granskning av information och argument som eleven möter i olika källor och samhällsdiskussioner med koppling till kemi, såväl i digitala som i andra medier.