Skolbanken Logo
Skolbanken

Åldrar:

2 - 3

Miljö/naturvetenskap Avd.Grytet vt-18

Förskolan Logården, Östhammar · Senast uppdaterad: 11 juni 2018

Barnen ska få möjlighet att utforska skog och natur samt genomföra enklare experiment.

Nuläge

Barnen har visat intresse för djur och natur, förändringar som sker i naturen och hur vi är rädd om vår miljö.

Barnen visar intresse för enkla kemiska processer.

Mål

Vi vill ge barnen förståelse, empati, respekt för allt levande.

Vi vill ge barnen en förförståelse för enkla kemiska processer.

Syfte

Att barnen ska utveckla sin empati för allt levande.

Barnen ska få experimentera och upptäcka.

Genomförande

Att i den dagliga verksamheten lyssna, samtala, diskutera och vara lyhörda inför barnens frågor och funderingar. 

Vi besöker skogen och fortsätter utforska vår närmiljö.

Vi använder oss av olika material för att göra kemiska processer.

Dokumentation under lärprocessen

Genom fortlöpande samtal och reflektion tillsammans med barnen samt genom att filma och fotografera.

Även via Unikum.

Uppföljning

Vi följer upp vårt arbete vid avdelningsmöten samt vid utvärdering i slutet av vt. -18.

 

Resultat

Barnen har fått prova på enklare kemiska processer, båda inomhus och utomhus.

Vid de tillfällen vi varit i skogen har vi diskuterat och utforskat miljön och de djur/ växter vi sett och annat barnen visat intresse för.

 

 

 

 


Läroplanskopplingar

utvecklar sin nyfikenhet och sin lust samt förmåga att leka och lära,

utvecklar sin förståelse för naturvetenskap och samband i naturen, liksom sitt kunnande om växter, djur samt enkla kemiska processer och fysikaliska fenomen,

upplever att det är roligt och meningsfullt att lära sig nya saker,

stimuleras och utmanas i sitt intresse för naturvetenskap och teknik,

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Varför Skolbanken?

Alla delar med alla

Planeringar i Unikum

Vem driver Skolbanken och varför?

Vem äger materialet?

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback