Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

Människokroppen

Skapad 2018-01-30 14:15 i Stugsunds skola Söderhamn
Grundskola 5 – 6 Biologi
Vi kommer att lära oss massor om människokroppen, bland annat om kroppens organ, deras namn, utseende, placering och funktion. Vi kommer att se film, ha genomgångar med diskussionsmöjligheter, samt göra experiment och undersökningar.

Innehåll

Arbetsformer

Vi kommer att arbeta med:
- genomgångar med diskussioner,
- experiment och försök med dokumentering,
- filmer

Vi kommer även att arbeta med olika faktatexter och instuderingsfrågor.

 

Bedömning och Kunskapskrav (matris)

Du kommer att bedömas i det du gör på lektionerna, både skriftligt och muntligt.

Kopplingar till läroplanen

  • Syfte
  • genomföra systematiska undersökningar i biologi, och
    Bi
  • använda biologins begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara biologiska samband i människokroppen, naturen och samhället.
    Bi
  • Centralt innehåll
  • Människans organsystem. Organens namn, utseende, placering, funktion och samverkan.
    Bi  4-6
  • Enkla fältstudier och experiment. Planering, utförande och utvärdering.
    Bi  4-6
  • Tolkning och granskning av information med koppling till biologi, till exempel artiklar i tidningar och filmer i digitala medier.
    Bi  4-6

Matriser

Bi
Biologi - Människokroppen

E
C
A
Organens namn, placering och utseende
Kan namn, placering och utseende på några av kroppens organ och dess delar.
Kan namn, placering och utseende på de flesta av kroppens organ och dess delar.
Kan namn, placering och utseende på kroppens organ och dess delar.
Organens funktion
Kan ge exempel på och enkelt beskriva någon av organens funktioner.
Kan förklara några av organens funktioner och enkelt beskriva hur organen samarbetar med varandra.
Kan detaljerat förklara organens funktioner och hur organen samarbetar med varandra.
Samtal och diskussion
För samtal och diskussioner till viss del framåt.
För samtal och diskussioner framåt.
För samtal och diskussioner framåt och fördjupar eller breddar dem.
Använda information
Kan använda informationen i diskussioner och för att skapa texter och andra framställningar med viss anpassning till sammanhanget.
Kan använda informationen i diskussioner och för att skapa texter och andra framställningar med relativt god anpassning till sammanhanget.
Kan använda informationen i diskussioner och för att skapa texter och andra framställningar med god anpassning till sammanhanget.
Genomförande av undersökningar
Kan genomföra enkla undersökningar utifrån givna planeringar och göra enkla dokumentationer..
Kan genomföra enkla undersökningar utifrån givna planeringar och göra utvecklade dokumentationer
Kan genomföra enkla undersökningar utifrån givna planeringar och göra välutvecklade dokumentationer
Hälsa
Eleven kan diskutera om ett hälsosamt liv och göra egna ställningstaganden
Eleven kan göra eget ställningstagande, motivera och argumentera
Eleven kan göra egna ställningstagande, samt motivera, argumentera för och emot och se konsekvenser
Beröm eller ge feedback på det här materialet genom att skriva en kommentar här: