Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Hem- och konsumentkunskap

·

Årskurs:

9

Konsumenträtt åk 9 (Vt. 18)

Tunabergsskolan, Uppsala · Senast uppdaterad: 31 januari 2018

Temat sträcker sig över 2 tillfällen. Vi pratar om våra rättigheter och skyldigheter som konsumenter.

Syfte/n för arbetsområdet

Syftet är att ni ska lära er att att bli medvetna konsumenter - vilka val ställs vi inför i butiken? Vad är viktigt för mig när jag väljer en vara? Vad har jag för rättigheter och skyldigheter som konsument?

Konkretisering av kunskapskraven

Vi går igenom grundläggande rättigheter och skyldigheter för konsumenter. Genom diskussion och läxförhör får du visa dina kunskaper inom detta område.

 

Undervisning och bedömning

Lektion 1. Vi tittar på filmerna "Livet och pengarna" 2 och 3. Vi gör instuderingsfrågor till kommande läxförhör.

Lektion 2. Vi tillagar frökex. Vi diskuterar olika konsumentfall.

Läxförhör nästa lektion.

 

Materialet till arbetsområdet är hämtat från konsumentverket.se

Filmerna vi ska se på lektionerna hittar du även här om du skulle missa någon lektion eller om du vill repetera.

http://www.konsumentverket.se/Skola/Arskurs-79/Livet-och-pengarna/

Det ni behöver kunna till läxförhöret hittar ni här under uppgifter.

Bedömning

Bedömning sker genom de diskussioner vi för under lektionstid och genom det läxförhör som avslutar området.

Bedömning sker även av hur ni arbetar i köket under tillagningen av frökex.


Läroplanskopplingar

hantera och lösa praktiska situationer i hemmet, och

värdera val och handlingar i hemmet och som konsument samt utifrån perspektivet hållbar utveckling.

Konsumenters rättigheter och skyldigheter.

Jämförelser av produkter utifrån några olika aspekter, till exempel pris och kvalitet.

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter
Material att läsa på till läxförhöret

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback