Syfte
I det här området kommer du att träna din förmåga att:
- kommunicera med bilder för att uttrycka budskap,
-
skapa bilder med digitala och hantverksmässiga tekniker och verktyg samt med olika material,
-
undersöka och presentera olika ämnesområden med bilder, och
-
analysera historiska och samtida bilders uttryck, innehåll och funktioner.
Centralt innehåll/Ämnesinnehåll
-
Bildframställning Framställning av berättande informativa och samhällsorienterande bilder om egna erfarenheter, åsikter och upplevelser.
-
Bildframställning Återanvändning av bilder, material och föremål i eget bildskapande, till exempel i installationer.
-
Bildframställning Presentationer av eget bildskapande.
-
Bildframställning Rättigheter och skyldigheter, etik och värderingar när det gäller bruk av bilder samt yttrandefrihet och integritet i medier och övriga sammanhang.
-
Redskap för bildframställning Former, färger och bildkompositioner samt deras betydelsebärande egenskaper och hur dessa kan användas i bildskapande arbete.
-
Redskap för bildframställning Material och verktyg för två- och tredimensionellt arbete och hur dessa kan användas för bestämda syften.
-
Bildanalys Bilder som behandlar frågor om identitet, sexualitet, etnicitet och maktrelationer och hur dessa perspektiv kan utformas och framställas.
-
Bildanalys Massmediebilders budskap och påverkan och hur de kan tolkas och kritiskt granskas.
-
Bildanalys Samtida konst- och dokumentärbilder samt konstverk och arkitektoniska verk från olika tider och kulturer i Sverige, Europa och övriga världen. Hur bilderna och verken är utformade och vilka budskap de förmedlar.
-
Bildanalys Ord och begrepp för att kunna läsa, skriva och samtala om bilders utformning och budskap.
Undervisning/Metoder
GRUPPUPPGIFT :
- Ni tar själva makten och gör en propagandafilm om något som är viktigt för er.
- Gör en storyboard med manus. Använd teknikerna och tricksen för propaganda.
- Sök inspelningsplatser.
- Sök fria bilder eller gör egna.
- Filma med Ipads
- Redigera i Imovie
- Var och en dokumenterar arbetet under tiden ni jobbar. Reflektera över din egen insats i gruppens arbete. Skriv, fotografera eller filma, det är värdefullt att ha inför redovisningen och utvärderingen.
- Ni ska kunna tala om för mig och klassen hur ni tänkte när ni filmade och på vilket sätt du har använt makten att påverka.
ENSKILD UPPGIFT :
- Du skapar en propagandaaffisch om ett ämne som du tycker är viktigt på riktigt.
- Du söker inspiration genom att titta på gamla och nya propagandabilder.
- Du väljer en för dig, lämplig teknik att göra affischen i.
- Du gör en utvärdering av arbetet när du är klar.
- Du gör en analys av en propagandafilm.
- Du gör en bildanalys.
Bedömning och redovisning
Bedömning sker fortlöpande, formativt under arbetets gång.
Skriftlig dokumentation och reflektion
Deltagande vid diskussioner
Praktiskt genomförande av uppgiften.