Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

Vinteridrott: Skridsko/skidåkning

Skapad 2018-02-14 13:50 i Maserskolan Borlänge
Grundskola 7 – 9 Idrott och hälsa
Vinteridrott med fokus på grundläggande kunskaper inom skridskor, längdskidor och vinterfriluftsliv.

Innehåll

 

Pedagogisk planering vinteridrott – skridsko/skidåkning.

 

Syfte med arbetsområdet:

 

Fysiska aktiviteter och en hälsosam livsstil är grundläggande för människors välbefinnande. Positiva upplevelser av rörelse och friluftsliv under uppväxtåren har stor betydelse för om vi blir fysiskt aktiva senare i livet.

 

Det är därför viktigt att utveckla förmågan att vistas i utemiljöer och naturen under olika årstider och få förståelse för värdet av ett aktivt friluftsliv.

 

 

 

Följande förmågor jobbar vi med i arbetsområdet:

 

  • Röra sig allsidigt i olika fysiska sammanhang.
  • Planera, praktiskt genomföra och värdera idrott och andra fysiska aktiviteter utifrån olika synsätt på hälsa, rörelse och livsstil.
  • Genomföra och anpassa utevistelser och friluftsliv efter olika förhållanden och miljöer

 

 

 

Centralt innehåll som berörs:

 

  • Komplexa rörelser i lekar, spel och idrotter, inomhus och utomhus.
  • Kulturella traditioner i samband med friluftsliv och utevistelse.
  • Hur olika friluftslivsaktiviteter kan planeras, organiseras och genomföras.

 

 

 

 

 

Arbetsgång:

 

Under perioden v2-v8 kommer vi åka skridskor och längdskidor vid sportfältet enligt separat schema.

 

Fokus kommer ligga på att utveckla den egna förmågan att med god balans och rörelseekonomi förflytta sig på is och snö, samt lära sig mer om val av lämplig klädsel och utrustning.

 

 

 

Bedömning:

 

Bedömning sker löpande under lektionerna och utgår ifrån hur väl du anpassar dina rörelser till aktiviteten samt hur du valt att planera och genomföra densamma.

 

 

 

Beröm eller ge feedback på det här materialet genom att skriva en kommentar här: