Skolbanken Logo
Skolbanken

Alla åldrar

Vargen v. 12

Hattstugans förskola, Svedala · Senast uppdaterad: 7 mars 2018

Värby och Hattstugans förskolors planeringsmall 2018.

 

Vecka: 12

 

Lektionsplanering Grupp:

 

Måndag:


Lektion 1:

Äldre: Leka - Tigerjakt
Före Bornholmsmodellen

Yngre: Samling 10 tillfälle 4

Lektion 2:
Veckans experiment: Diffusionen

Använd mjölk istället

 

Lektion 3:
Mungymnastik: Bokstaven B

Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)

 

Tankar inför kommande lektioner:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Onsdag:

 


Lektion 1:

Äldre: Tigerjakt
Före Bornholmsmodellen

Yngre: Samling 10 tillfälle 5

Lektion 2:
Matematik

Äldre: Addition 5 kompisarna

Yngre: Tung och lätt

Lektion 3:
Värdegrund

Läs en kompisbok gör uppgifterna

Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)

 

Tankar inför kommande lektioner:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Torsdag:


Lektion 1:

Tigerjakt

Lektion 2:
Mungymnastik bokstaven B

Lektion 3:
Veckans skapande: Saltmålning

SÅ GÖR NI- STEG FÖR STEG

  1. Ta fram vanliga papper i valfria färger.
  2. Ni behöver också lim. Vi hanvände vanligt vitt papperslim (det här), men jag tror att de flesta vita, tjocka, flytande lim funkar fint.
  3. Skapa ett valfritt mönster genom att hälla limmet direkt från flaskan på pappret. Pipen ger en perfekt lagom tjock limsträng.
  4. Använd fantasin. Skriv, rita bilder eller gör figurer.
  5. Häll på rikligt med salt (vanligt bordssalt) över limmet.
  6. Häll av allt löst salt som ligger på pappret. Vi hällde av saltet över ett annat papper och kunde således återanvända det överblivna saltet till nästa saltmålning.
  7. Dags för det roliga. Ta väl koncentrerad vattenfärg på en pensel och dutta en droppe direkt på den saltade limsträngen. Färgen ”sprider sig” och gör fina övergångar mot andra färger. (Har du pipetter kan du med fördel förbereda färger i olika skålar som barnen får ta direkt ur. Tänk även här på att färgen inte får vara för blaskig. Riktigt med färg i vattnet alltså).
  8. Måla, ha kul och låt torka.
  9. När det har torkat kan ni behöva skaka bort lite av saltet som inte har torkat in i limmet.

 

Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)

 

Tankar inför kommande lektioner:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Läroplanskopplingar

utvecklar sin nyfikenhet och sin lust samt förmåga att leka och lära,

utvecklar sin förmåga att fungera enskilt och i grupp, att hantera konflikter och förstå rättigheter och skyldigheter samt ta ansvar för gemensamma regler,

tillägnar sig och nyanserar innebörden i begrepp, ser samband och upptäcker nya sätt att förstå sin omvärld,

utvecklar sin förmåga att lyssna, reflektera och ge uttryck för egna uppfattningar och försöker förstå andras perspektiv,

utvecklar sin förmåga att använda matematik för att undersöka, reflektera över och pröva olika lösningar av egna och andras problemställningar,

utvecklar sin förmåga att urskilja, uttrycka, undersöka och använda matematiska begrepp och samband mellan begrepp,

utvecklar sin förmåga att urskilja, utforska, dokumentera, ställa frågor om och samtala om naturvetenskap,

utvecklar sin förmåga att bygga, skapa och konstruera med hjälp av olika tekniker, material och redskap, och

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Varför Skolbanken?

Alla delar med alla

Planeringar i Unikum

Vem driver Skolbanken och varför?

Vem äger materialet?

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback