Syftet med undervisningen är att träna din förmågan att:
- genomföra systematiska undersökningar i fysik
- utveckla din förmåga att använda kunskaper i fysik för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör energi, teknik, miljö och samhälle.
- använda fysikens begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara fysikaliska samband i naturen och samhället.
Du kommer att lära dig:
- att värme är ett mått på hur mycket atomerna rör sig
- att fasta ämnen, vätskor och gaser utvidgar sig vid uppvärmning
- olika temperaturskalor
- vad absoluta nollpunkten är
- hur värme sprids genom; ledning, strömning och strålning
- att de flesta metaller leder värme bra medan ämnen som luft, trä och gummi leder dåligt
- att en mörk yta absorberar mer strålning än en ljus. Det blir därför varmt att ha på sig mörka kläder en het sommardag
- att om en mörk yta och en ljus yta har samma temperatur så utstrålar den mörka mer värme än den ljusa
- hur väder uppstår på grund av jordens oregelbundna uppvärmning
- hur man tolkar en väderkarta
- vad varm- och kallfront är, hur vindar uppstår och hur moln bildas
- att värmeenergi är en av flera energiformer
Arbetsgång
Vi kommer att bearbeta områdets olika begrepp, med genomgångar, diskussioner och filmer.
Vi kommer ha laborationer som kopplar till lektionsinnehållet.
Skriftliga laborationsrapporter kommer att göras.
Området kommer att bearbetas med studieuppgifter och med utdelat material.
Arbetsområdet kommer att avslutas med ett skriftligt prov
Bedömning
Hur aktivt du deltar i klassrumsdiskussioner samt förmågan att förstå, förklara och använda de centrala begreppen i arbetsområdet.
Din förmåga att identifiera och lösa problem genom iakttagelser, experiment och reflektion.
Din förmåga att redogöra för dina laborationer - hypotes, genomförande och slutsats - muntligt/skriftligt.
Hur väl du uppnår målen genom observationer, uppgifter och prov.