Under höstterminen uppmärksammade vi barnens intressen för språk och deras driv i att hela tiden prata, ställa frågor, läsa böcker och ljuda bokstäver.
Vårterminen har visat ett fortsatt stort intresse för språket men vi ser också hur barnen öppnat ögonen för fordon i alls dess former. De leker med fordon, kör bilbana, bygger olika fordon av plusplus, bygger tågbana. Vi vill ta tillvara på detta och baka ihop deras intressen och se vart det tar oss.
Vi vill låta barnen, med hjälp av sitt fordonsintresse, fortsätta lyfta barnens egna förmågor att utveckla sitt språk och att kommunicera.
Under höstterminen inträddes Lärkan med mycket olika litteratur, både för barnen att läsa och som dekoration i taket. Även bokstäver pryder både lärkans tak och väggar tillsammans med praxisalfabetet som barnen finner mycket roligt att arbeta med.
Under vårterminen har vi fortsatt duka fram, och inreda, Lärkan för att låta barnen fortsätta utvecklas med hjälp av deras fordonsintresse. Vi har, med hjälp av barnen, tejpat vägar och parkering på golv/bord/väggar. Vi har också tagit fram mer fordon och låtit vår fordons-aktivitets-hörna flytta till sagohörnan för att på ett roligt, lekfullt och pedagogiskt sätt lättare hjälpa barnen koppla samman deras två intressen.
Vi låter också barnen ställa frågor och funderingar för att sedan hjälpa dem testa sina frågor och teorier, att låta projektet hela tiden skapa en röd tråd såväl i våra planerade aktiviteter.
Studiedagen Juni 2018