Du skapar en låt med hjälp av förinspelade loopar i Garageband och använder din röst.
Mål
Du utvecklar din förmåga att
- skapa musik på egen hand i Garageband
- skapa en sammanhängande komposition genom att kombinera olika ljud med din röst
Innehåll- uppgift
- Varje lektion har du med dig din dator samt hörlurar om du har.
- Du ska läsa instruktionerna i denna Lpp så du utför uppgiften på rätt sätt.
- Du ska skapa din egen låt bestående av instrumentloopar och din röst till en fungerande komposition.
- Din komposition ska bestå av:
-fyra till fem spår med olika instrumentljud - ETT ljud är ETT spår
-ett spår där du spelar in din röst.
- Din inspelning ska vara 30 - 60 sekunder lång.
- Du väljer själv i vilken genre (stil) din komposition ska vara.
Genomförande
- Du får se en testinspelning som läraren gör.
- Titta också gärna på de två instruktionsfilmerna om hur man skapar med loopar och hur man lägger till en röstfil. Film nr 1 är grundläggande och samma som användes i åk 7. Vissa instruktioner är ändrade så läs noga i din Lpp. Film nr 2 visar hur du gör när du lägger till röstfilen.
- Du har tre lektioner på dig att skapa din komposition.
- Efter lektion 1 har du i hemläxa att fortsätta skapandet.
- Under lektion 2 arbetar ni med kamratbedömningar i mindre grupper enligt instruktion från läraren.
- Efter detta arbetar du vidare med din låt med hjälp av den feedback du fått.
- Du redovisar din komposition i den mindre gruppen tillsammans med din lärare.
Instrument:
- Prova dig fram tills du hittar ljud och musikstil som du gillar och som passar samman.
- Gör gärna ett par olika kompositioner så du får testa olika sätt att kombinera ljuden.
- Lyssna så att timingen mellan de olika ljuden stämmer
- Lyssna så instrument som spelar toner passar in i tonarten
Röst:
- Prova olika sätt att använda din röst till ditt ackompanjemang.
- Prova att nynna en melodi, improvisera ord med eller utan melodi, sjung med eget påhittat språk med eller utan melodi, vissla, waila, rappa, beatboxa........
- OBS! Väljer du att beatboxa ersätter detta ett trumkomp.
- Tänk på att lyssna så det blir rätt tonart om du sjunger.
- På din röstinspelning ska inga effekter användas.
Bedömning
Bedömningen avser din förmåga att:
- skapa musik
- använda dina musikaliska tankar och idéer
- att bearbeta kompositionen till ett färdigt resultat
Olika kvalitetsnivåer för dessa förmågor anges i bedömningsmatrisen
Kursplanemål
Genom undervisningen i ämnet musik ska eleverna ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att
- skapa musik, samt gestalta och kommunicera egna musikaliska tankar och idéer.
- utveckla en musikalisk lyhördhet genom att skapa, bearbeta och framföra musik i olika former.