Under detta arbetsområde kopplar vi tillbaka till det vi jobbade med tidigare under terminen, nämligen 4 chords - dvs 4 ackord. Ni ska nu få använda de ackorden igen men denna gång för att skapa en egen låt med just dessa fyra ackord.
Vi kommer att använda garageband och iRigs (midi-pianon) som hjälpmedel i skapandet. Låten kommer att bli minst 16 takter lång.
Till ackorden som du väljer ska du också skapa en melodi, antingen genom att spela den eller genom att sjunga den (det finns några texter du kan använda om du inte vill skriva en egen text).
Vi avslutar arbetsområdet med att du lyssnar på någon annans musik och ger feedback utifrån de olika begreppen som vi jobbade med under arbetsområdet "4 chord song".
Uppgiften finns beskriven i Classroom.
Ej uppnått | E | C | A | |
---|---|---|---|---|
Bearbeta & tolka till uttryck
|
|
Eleven kan då bidra till att bearbeta och tolka musiken till ett musikaliskt uttryck.
|
Eleven kan då bearbeta och tolka musiken till ett delvis personligt musikaliskt uttryck.
|
Eleven kan då bearbeta och tolka musiken till ett personligt musikaliskt uttryck.
|
Skapa musik
|
|
Eleven kan, utifrån egna musikaliska idéer, bidra till att skapa musik genom att med hjälp av röst, instrument, eller digitala verktyg pröva hur olika kombinationer av musikaliska byggstenar kan forma kompositioner som har en i huvudsak fungerande form.
|
Eleven kan, utifrån egna musikaliska idéer, skapa musik genom att med hjälp av röst, instrument, eller digitala verktyg pröva och ompröva hur olika kombinationer av musikaliska byggstenar kan forma kompositioner som efter någon bearbetning har en fungerande form och karaktäristisk stil.
|
Eleven kan, utifrån egna musikaliska idéer, skapa musik genom att med hjälp av röst, instrument, eller digitala verktyg pröva och ompröva hur olika kombinationer av musikaliska byggstenar kan forma kompositioner som har en fungerande form och en karaktäristisk stil.
|
Ge omdömen och förslag
|
|
Eleven kan även ge enkla omdömen om eget och andras musicerande och bidra med förslag som kan leda till att det musikaliska arbetet utvecklas.
|
Eleven kan även ge utvecklade omdömen om eget och andras musicerande och ge förslag som efter någon bearbetning kan leda till att det musikaliska arbetet utvecklas.
|
Eleven kan även ge välutvecklade omdömen om eget och andras musicerande och ge förslag som kan leda till att det musikaliska arbetet utvecklas.
|