Syftet med idrottsundervisningen är att ni elever skall få en positiv bild av begreppet idrott & hälsa samt skapa en glädje för rörelse. Under lektionerna kommer ni ges möjlighet att växa och bli starka i det som ni redan är bra på men även att kunna utveckla och bli bättre på de saker ni är mindre bra på. Ni kommer även i ges möjlighet att få planera, genomföra samt utvärdera undervisningen.
Under idrottslektionerna så kommer du att få prova på praktiska moment såsom: lekar, bollspel, dans, orientering, motorik och koordinationsträning, kondition- & styrkeövningar, samt olika samarbetsövningar.
Du kommer ges teoretisk kunskap gällande hur olika former av träning påverkar kroppen, hur man förebygger skador, hanterar nödsituationer på land och i vatten, samt kännedom om allemansrättens grunder.
I åk 2 så kommer du även att simträna med din klass.
Vi kommer att arbeta individuellt, i smågrupper samt i helklass.
Arbetet redovisas fortlöpande genom att delta vid de olika momenten.
Jag ser på din förmåga att: