Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

Islam VT 18

Skapad 2018-04-18 10:50 i Norgårdenskolan 7-9 Uddevalla
Grundskola 7 Religionskunskap
Vi kommer nu avsluta de tre abrahamitiska religionerna genom att läsa om islam.

Innehåll

Syfte och mål med arbetsområdet

Efter avslutat arbetsområde ska du ha utvecklat din förmåga att:

  • analysera islam samt olika tolkningar och bruk av denna
  • reflektera över den muslimska identiteten

Undervisningen

Arbetssätt:

  • Området är uppbyggt kring ett språkutvecklande arbetssätt och därmed kommer vi göra många språkutvecklande aktiviteter såsom samtal i par, smågrupper, kategorisera bilder, begrepp och texter, arbeta med lässtrategier.
  • I bifogat finns en detaljplanering så du vet vad som händer varje lektion. De uppgifter ni ska göra kommer jag dela i Classroom.
  • Vi kommer utgå från en annan lärobok denna gång, den finns som pdf-fil på Classroom och kan nås inläst via Inläsningstjänst (se hur du gör för att få tillgång till den här: http://youtu.be/Jt-dy-iTQa8?hd=1 
  • Nedanstående planeringstabell kommer finnas på Classroom och vara ifylld med rätt datum. Missar man en lektion är det viktigt att man tittar där och gör det man missat. Sådant som är understryket i tabellen är uppgifter som vi arbetar med. Understruket kan också vara länkar till filmer eller annat material.

Lektion 1:

7B: 2/5

7C: 26/4

7D: 24/4

Lektion 2:

7B: 7/5

7C: 27/4

7D: 27/4

Uppstart Islam.

Jobba med bilder och bildtexter.


Leta ord i genomgången - uppgiften “Ordförklaringar”.

Arbeta med uppgift “De fem pelarna”

Lektion 3:

7B: 9/5

7C: 3/5

7D: 4/5

Lektion 4:

7B: 16/5

7C: 4/5

7D: 8/5

Arbeta med texten i uppgiften “Förmågan att sammanfatta en text”

Arbeta med texten i uppgiften “Förmågan att sammanfatta en text”

Lektion 5:

7B: 21/5

7C: 17/5

7D: 15/5

Lektion 6:

7B: 23/5

7C: 18/5

7D: 18/5

Plugga inför provet.

  • Plugga på de tre uppgifter vi arbetat med.

  • Se sammanfattningsfilmen på Gleerups.

  • Film på digital pedagogik här.

  • Träna begrepp här.

  • Jobba med repetitionsfrågor längst ned på sidan.

  • Jobba med repetitionsfrågor längst ned på sidan.

  • Jobba med repetitionsfrågor längst ned på sidan.

  • Jobba med repetitionsfrågor längst ned på sidan.



Prov

Bedömning

För att bedöma dina kunskapskvalitéer utifrån kunskapskraven kommer vi avsluta området med ett skriftligt prov. Tänk också på att de kvalitéer du visar under lektionstid vägs in i bedömningen. 

Matriser

Re
Bedömningsmatris Religion

Har ej visat att du når E inom detta kunskapskrav ännu.
E
C
A
Förmåga att:
analysera islam, andra religioner och livsåskådningar samt olika tolkningar och bruk inom dessa,
  • Re
Du har grundläggande kunskaper om islam och visar det genom att beskriva vad man tror på, heliga skrifter och konkreta religiösa uttryck och handlingar inom islam, såsom riter och högtider.
Du har goda kunskaper om islam och visar det genom att förklara och visa på samband mellan vad man tror på, heliga skrifter och konkreta religiösa uttryck och handlingar inom islam, såsom riter och högtider.
Du har mycket goda kunskaper om islam och visar det genom att förklara och visa på samband och generella mönster kring vad man tror på, heliga skrifter och konkreta religiösa uttryck och handlingar inom islam, såsom riter och högtider.
Förmåga att:
resonera om likheter och skillnader,
  • Re
Dessutom för du enkla resonemang om likheter och skillnader mellan synen på kvinnor och män inom islam.
Dessutom för du utvecklade resonemang om likheter och skillnader mellan synen på kvinnor och män inom islam.
Dessutom för du välutvecklade och nyanserade resonemang om likheter och skillnader mellan synen på kvinnor och män inom islam.
Förmåga att:
resonera om hur religionen påverkar identiteten,
  • Re
Eleven kan också föra enkla resonemang om hur den muslimska identiteter formas.
Eleven kan också föra utvecklade resonemang om hur den muslimska identiteter formas.
Eleven kan också föra välutvecklade och nyanserade resonemang om hur den muslimska identiteter formas.
Beröm eller ge feedback på det här materialet genom att skriva en kommentar här: