Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Svenska, Svenska som andraspråk

·

Årskurs:

7 - 9

Svenska: Muntliga resonemang

Vallåsskolan, Halmstad · Senast uppdaterad: 23 maj 2018

Pratar gör du hela dagarna, med dina kamrater, lärare, kompisar och andra runt omkring dig. men under några veckor kommer du att få träna på att förbereda och föra ett lärande samtal i en mindre grupp. Att inleda ett samtal utifrån ett bestämt ämne, ´lyssna, ställa frågor och framföra åsikter som för samtalet framåt är kanske lite klurigare än att prata spontant i vardagen. Tanken är att du ska få träning i lärande samtal under ett antal lektioner.

     Syfte - förmågor från kursplanen:

  • formulera dig och kommunicera i tal och skrift.
  • anpassa språket efter olika syften, mottagare och sammanhang.

     Centralt innehåll:

  • att leda ett samtal, formulera och bemöta argument samt sammanfatt huvuddragen i vad som sagts.
  • ord och begrepp som används för att uttrycka känslor, kunskaper och åsikter. Ords och begrepps nyanser och värdeladdning.
  • skillnader i språkanvändningen beroende på i vilket sammanhang, med vem och med vilket syfte man kommunicerar.

     Arbetsgång: i undervisningen kommer vi att:

  • genomgång av vad man ska tänka på i hur man inleder, för samtalet framåt och avslutar. Vilken betydelse har kroppspråket och hur gör man för att alla i  gruppen ska komma till tals?
  • högläsning av texten Rosas buss
  • reflektioner och diskussioner i par/mindre grupper och helklass utifrån texten Rosas buss
  • läsa, reflektera och sammanfatta innehållet i en text enskilt (förberedelse inför bedömningstillfället).

     Bedömning: Jag kommer bedöma din förmåga att kunna:

  • leda och föra samtal/diskussion framåt samt delta i diskussion utifrån ett förutbestämt ämne i en mindre grupp.

     Tidsplan:  v. 21-22


Läroplanskopplingar

Innehåller inga läroplanspunkter

Matriser i planeringen
Halmstad Svenska - Kunskapskrav åk 9
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback