Ge elever insyn i vilka möjligheter som finns i att återvinna material och ge dem en personlig prägel. Samt att ge eleverna en chans att använda sig av de tekniker de redan lärt sig samt att de får möjlighet att lära sig nya tekniker.
Vi startar arbetsområdet med att prata om varför vi arbetar med återbruk, hur vi kan göra för att minska negativ miljöpåverkan.
Vi ser på film om hur återbruk kan spara på miljön.
Vi tittar på olika arbeten för att få inspiration.
Eleverna tar med material att arbeta med hemifrån.
Eleverna planerar sitt arbete utifrån egna idéer (gör en planering med skiss) och material samt med hjälp av filmer och idéer från internet.
Eleven ska kunna:
Visa förståelse varför vi arbetar med återbruk. Det visar du genom att ha varit med på genomgångarna och gjort en skriftlig utvärdering när uppgiften är avslutad.
Planera och genomföra ett arbete utifrån det material och inspiration som finns och gärna efter egen idé.
Utveckla förmågan att
|
||||
Extra insats krävs | >>>>>>>>>> | >>>>>>>>>> | >>>>>>>>>> | |
---|---|---|---|---|
FRAMSTÄLLNING
* formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap, verktyg och hantverkstekniker
|
|
Du kan på ett enkelt och delvis genomarbetat sätt formge och framställa enkla slöjdföremål i olika material utifrån instruktioner.
|
Du kan på ett utvecklat och relativt väl genomarbetat sätt formge och framställa enkla slöjdföremål i olika material utifrån instruktioner.
|
Du kan på ett välutvecklat och väl genomarbetat sätt formge och framställa slöjdföremål i olika material utifrån instruktioner.
|
IDÉUTVECKLING OCH ÖVERVÄGANDEN
* välja och motivera tillvägagångssätt i slöjdarbetet utifrån syftet med arbetet och utifrån kvalitets- och miljöaspekter
|
|
Du kan i slöjdarbetet bidra till att utveckla idéer med hjälp av erbjudet inspirations material.
|
Du kan i slöjdarbetet utveckla idéer med hjälp av erbjudet inspirations material.
|
Du kan i slöjdarbetet utveckla idéer med hjälp av erbjudet inspirations material och sådant som du själv har sökt upp.
|
VÄRDERING
* analysera och värdera arbetsprocesser och resultat med hjälp av slöjdspecifika begrepp
|
|
Du kan ge enkla omdömen om din arbetsinsats och hur den har påverkat slöjdföremålets kvalitet.
|
Du kan ge utvecklade omdömen om din arbetsinsats och hur den har påverkat slöjdföremålets kvalitet.
|
Du kan ge välutvecklade omdömen om din arbetsinsats och hur den har påverkat slöjdföremålets kvalitet.
|