Kurser:
IDRIDR01
Thorildsplans gymnasium, Stockholm Gymnasieskolor · Senast uppdaterad: 5 december 2018
Orientering
Hej alla elever!
Varmt välkomna till det första riktiga momentet i idrott och hälsa 1. I denna planering kan du ta del av momentets syfte och mål i form av centralt innehåll, förväntade uppnådda förmågor samt kunskapskrav.
Nedan följer den översiktliga planeringen kring följande centrala moment.
Det här momentet omfattar sex lektioner, med fem övningslektioner och ett bedömningstillfälle.
Syftet med detta moment är ni ska ges förutsättningar att uppnå nedanstående kunskapskrav genom att öva praktiskt på lektionstillfällena. Detta finns tydligare förklarat och konkretiserat i bedömningsmatrisen i dokument.
Ämnets syfte:
Undervisningen i ämnet idrott och hälsa ska syfta till att eleverna utvecklar sin kroppsliga förmåga samt förmåga att planera, genomföra och värdera olika rörelseaktiviteter som allsidigt främjar den kroppsliga förmågan. Vidare ska undervisningen bidra till att eleverna utvecklar intresse för och förmåga att använda olika rörelseaktiviteter, utemiljöer och naturen som en källa till välbefinnande.
Undervisningen ska leda till att eleverna utvecklar kunskaper om hur den egna kroppen fungerar i arbete, om livsstilens betydelse och om konsekvenserna av fysisk aktivitet och inaktivitet. Genom undervisningen ska eleverna ges möjlighet att utveckla kunskaper i att hantera säkerhet och nödsituationer vid fysiska aktiviteter. Undervisningen ska också bidra till att eleverna utvecklar hälso- och miljömedvetenhet samt intresse för att delta i arbetet med hälsofrågor i arbetsliv och samhälle.
Undervisningen ska utgöras av fysiska aktiviteter utformade så att alla kan delta och utvecklas utifrån egna förutsättningar. Den ska bidra till att eleverna utvecklar förmåga att anpassa fysiska aktiviteter utifrån sina behov, syften och mål. I undervisningen ska erfarenheterna av fysiska aktiviteter relateras till fakta och teorier.
Undervisningen ska medvetandegöra och motverka stereotypa föreställningar om vad som anses vara manligt och kvinnligt samt belysa konsekvenserna av olika kroppsideal. Den ska också behandla andra frågor om etik och moral i relation till idrottsutövande.
Förmågor som du förväntas utveckla i detta moment:
· Förmåga att genomföra och anpassa utevistelser utifrån olika förhållanden och miljöer.
· Kunskaper om kulturella och sociala aspekter på fysiska aktiviteter och naturupplevelser.
Bedömningsmatris
Kunskapskrav |
Lärandeaktiviteter i ordningsföljd |
Bedömning – hur, vad och när: |
För E: Eleven kan med goda rörelsekvaliteter genomföra en bredd av aktiviteter som utvecklar den kroppsliga förmågan. Eleven kan med goda rörelsekvaliteter genomföra aktiviteter i naturmiljöer.
För C: Eleven kan med säkerhet och med goda rörelsekvaliteter genomföra en bredd av aktiviteter som utvecklar den kroppsliga förmågan. Eleven kan med säkerhet och med goda rörelsekvaliteter genomföra aktiviteter i naturmiljöer.
För A: Eleven kan med säkerhet och med goda rörelsekvaliteter genomföra en bredd av aktiviteter, även av komplex karaktär, som utvecklar den kroppsliga förmågan. Eleven kan med säkerhet och med goda rörelsekvaliteter genomföra aktiviteter i naturmiljöer. |
Översiktligt lektionsupplägg
Lektion 1: Genomgång av grundläggande orienteringskunskaper. Karttecken
Lektion 2: Övningslektion i kartkunskap. Övningar i Rålambshovsparken.
Lektion 3: Övningslektion poängorientering
Lektion 4. Övningslekton pröva fast bana i Rålambshovsparken
Lektion 5. Genomförande av hela banan i Rålambshovsparken.
|
Övningstillfälle + genomgång av kunskapskrav och bedömning. Övningstillfälle
Övningstillfälle
Övningstillfälle
Övningstillfälle
Bedömningstillfälle
|
Detta förväntas du kunna:
Centralt innehåll (3)
Motions-, idrotts- och friluftsaktiviteter som utvecklar en allsidig kroppslig förmåga.
Utemiljöer och naturen som arena för rörelseaktiviteter och rekreation.
Metoder och redskap för friluftsliv.
Innehåller inga uppgifter