Nuläge
Vi utgår ifrån där barnen är just nu och bygger vidare på deras intressen. Barnen gillar att bygga, sortera och mäta.
Mål
Vår tolkning av läroplanens mål:
- Då vi utgår ifrån barnens intresse för Babblarna så skapar vi ett gott klimat och gör att lärandet blir roligt och givande för barnen.
- Att påvisa och stärka barnens matematiska tänkande genom olika matematiska tankesätt som bland annat: konstruktion, sortering, antal, mätning, räkneramsa, former och rumsuppfattning.
- Vi vill utmana barnens sätt att tänka genom att finnas nära till hands och kan ställa följdfrågor till barnen i leken och planerade aktiviteter.
Syfte
Att väcka intresset för matematiken och göra barnen medvetna om vad matematik är på ett lekfullt sätt.
Genomförande
- Introducera Bibbi och hennes personlighet i gemensam samling.
- Studera hur Bibbi ser ut genom bla. färg och form och sedan måla av den.
- Göra olika konstruktioner både med och utan Bibbis hjälp.
- Skapa en miljö som inspirerar och inbjuder till matematiskt tänkande. ex. siffror på väggen, nya pussel och pluppar.
- Samling innan lunchen med sånger med rörelser, rim och ramsor och sagor. Valt efter barnens intressen samt blandat med fokus på matematik.
Dokumentation
Vi dokumenterar med hjälp av foto, film, barnens verk och anteckningar. Detta publiceras sedan i avdelningens lärlogg samt i barens egna lärloggar.
Utvärdering
Vi utvärderar kontinuerligt när de olika aktiviteterna genomförts.
Ansvar
Hela arbetslaget har ansvaret.
Koppla läroplansmål nedan.