Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Svenska, Bild

·

Årskurs:

4 - 6

Sagor

Bäckahagens skola, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 1 oktober 2018

Nu ska vi in i sagornas värld där du kommer att få använda din fantasi och skriva en egen saga.

Syfte:

Du ska få bekanta dig med genren sagor, både läsa, analysera och skriva en egen saga.

Arbetsgång:

  • Genomgång av sagans recept.
  • Arbeta med en saga tillsammans.
  • Analysera sagor utifrån sagans recept med tillhörande ingredienser.
  • Skriva en saga.
  • Kamratrespons.

Bedömning och kunskapskrav:

Bedömningen sker under lektionstid och i din slutuppgift, sagan.

Kunskapskrav, se matris.

 

 


Läroplanskopplingar

formulera sig och kommunicera i tal och skrift,

läsa och analysera skönlitteratur och andra texter för olika syften,

anpassa språket efter olika syften, mottagare och sammanhang,

urskilja språkliga strukturer och följa språkliga normer, och

Strategier för att skriva olika typer av texter med anpassning till deras typiska uppbyggnad och språkliga drag. Skapande av texter där ord, bild och ljud samspelar, såväl med som utan digitala verktyg.

Olika sätt att bearbeta egna och gemensamma texter till innehåll och form. Hur man ger och tar emot respons på texter.

Handstil samt att skriva, disponera och redigera texter för hand och med hjälp av digitala verktyg.

Språkets struktur med meningsbyggnad, huvudsatser, bisatser, stavningsregler, skiljetecken, ords böjningsformer och ordklasser. Textuppbyggnad med hjälp av sambandsord.

Hur man använder ordböcker och digitala verktyg för stavning och ordförståelse.

Berättande texter och poetiska texter för barn och unga från olika tider, från Sverige, Norden och övriga världen. Texter i form av skönlitteratur, lyrik, dramatik, sagor och myter som belyser människors villkor och identitets- och livsfrågor.

Berättande texters budskap, språkliga drag och typiska uppbyggnad med parallellhandling och tillbakablickar, miljö- och personbeskrivningar samt dialoger.

Texter som kombinerar ord, bild och ljud, till exempel webbtexter, spel och tv-program. Texternas innehåll, uppbyggnad och typiska språkliga drag.

Skillnader i språkanvändning beroende på vem man skriver till och med vilket syfte, till exempel skillnader mellan att skriva ett personligt sms, ett inlägg i sociala medier och att skriva en faktatext.

Matriser i planeringen
Sagor år 6
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback