Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

Kroppens fem sinnen

Skapad 2018-09-27 15:30 i Bäckahagens skola Stockholm Grundskolor
Vi lär oss om kroppens olika sinnen.
Grundskola F – 3 NO (år 1-3)
Vi lär oss om de fem sinnena på olika sätt med fokus på att skapa kunskap genom nyfikenhet och intresse för att veta mer om oss själva.

Innehåll

Syfte

Temat ska syfta till att eleverna utvecklar sina kunskaper om de fem sinnena och nyfikenhet på och intresse för att veta mer om sig själva. Temat ska ge eleverna möjlighet att ställa frågor om kroppen och sinnena utifrån egna upplevelser och undersökningar. 

Från Lgr11 

"Undervisningen i ämnet biologi ska syfta till att eleverna utvecklar kunskaper om biologiska sammanhang och nyfikenhet på och intresse för att veta mer om sig själva och naturen. Genom undervisningen ska eleverna ges möjlighet att ställa frågor om naturen och människan utifrån egna upplevelser och aktuella händelser. 

 

Elevmål:

Jag kan namnen på de fem sinnena och vilken/vilka sinnesorgan som är kopplade till sinnena.  

Jag kan göra enkla undersökningar om respektive sinne och dokumentera resultaten. 

 

Förmågor:  

  • genomföra systematiska undersökningar i biolog, och 

  • använda biologins begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara biologiska samband i människokroppen, naturen och samhället

  •  

 

  • Lektion 1 

Vi tar reda på elevernas förkunskap:  

Dela in klassen i grupper om ca tre i varje.  

Varje grupp får en mall och ett kuvert med begrepp i. De konstruerar begreppsträd utifrån dessa.  De klistrar upp dessa på mallen.  

 

  • Lektion 2  

Låt eleverna lukta på två saker i en kryddburk, exempelvis kardemumma och vinäger. Eleverna gissar vad det är i burkarna och skriver det på två lappar. Gemensam diskussion om elevernas gissningar.  

Gå igenom de olika begreppen för lukten: dåliga lukter, luktar illa, luktar starkt, luktar gott, flimmerhår, näshålan, näsborre.  

 

Låt eleverna smaka på salt och socker. Eleverna gissar vad det är och skriver på två lappar. Gemensam diskussion om elevernas gissningar.  

Gå igenom de olika begreppen för smaken: tungan, näshålan, munhålan, smaklökarna.  

 

Avsluta med att sammanfatta och att samtala om att sinnena smak och lukt hänger ihop. Exempelvis när man är förkyld kan det vara svårt att känna smaken.  

 

  • Lektion 3 

Syn  

Vi läser tillsammans sida 52 i NO boken.  

Visa optiska illusionsbilder. Diskutera vad man ser och varför man luras.  

Fyll på begreppsstencilen.  

 

Brainbrake: mjau = jämfotahopp, voff = X-hopp, röd = skidhopp, blå = grodhopp 

 

Hörsel 

Vi läser tillsammans sida 53 i NO boken. 

Spela upp olika ljud som du spelat in på väg till jobbet. Låt eleverna gissa vad det är.  

Fyll på begreppsstencilen. 

 

  • Lektion 4 

Känsel: 

Vi tar en påse med olika material i som eleverna får blindkänna på och gissa vad det är. Bomull, träkloss, sandpapper, tyg, spik.  

 

Vi går ut och känner på olika texturer: bark, grus, sten, barr, etc.  

Vi kommer in och eleverna gör en ordlista i bookcreator. Ta kort från bildsökning av föremålet (exempelvis trädstam) skriv ordet och beskriv känslan. Gör fem sådana ord.  

 

Fyll på begreppsstencilen (se uppgift)

 

Temadag sinnena med fyra stationer:

 

Gemensam dokumentation på plansch i grupper om tre.  

Smak:

Smakupplevelser: Blindtest (exempel): Grapefruktjuice (beskt), blåbärssoppa (söt), limejuice (surt), soja (salt).

Dokumentation: de olika produkterna och skriva rätt smak till.

 

Syn, Hörsel:

Inspelade ljud (exempel):  persienner, dragkedja, kaffemaskin, spinnande katt,  

Gissa vilket ljudet är:  tävling på tavlan. Diskussion glad bild/ledsen musik osv.

Dokumentation: klistra in illusionbild och favoritljud i öra. 

 

Känsel:

Hinkar med olika saker att röra på (exempel) : överkokt spagetti, bomull, vatten, okokt ris, pärlor, grus, sand, tapetklister, sidentyg, spikar, gem, rå potatis, frysklabb, vetekudde, gummisnoddar 

Dokumentation: skriv fem adjektiv som du använde för att beskriva känseln av de olika sakerna. 

 

Lukt:   

15 lukter (exempel): vinäger, chili, kardemumma, kanel, salt, jord, soja, senap, diskmedel, vim jif, schampo tvål, barr, tandkräm, ättika, kaffe. 

Dokumentation: eleverna skriver vilken den godaste och äckligaste doften var

Uppgifter

  • Sortera dessa begrepp till rätt sinne

Kopplingar till läroplanen

  • Syfte
  • genomföra systematiska undersökningar i biologi, och
    NO
  • använda biologins begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara biologiska samband i människokroppen, naturen och samhället.
    NO
  • Centralt innehåll
  • Människans kroppsdelar, deras namn och funktion.
    NO  1-3
  • Människans upplevelser av ljus, ljud, temperatur, smak och doft med hjälp av olika sinnen.
    NO  1-3
  • Kunskapskrav
  • Eleven berättar också om några av människans kroppsdelar och sinnen, och diskuterar några faktorer som påverkar människors hälsa.
    NO   3
  • Utifrån tydliga instruktioner kan eleven utföra fältstudier och andra typer av enkla undersökningar som handlar om naturen och människan, kraft och rörelse samt vatten och luft.
    NO   3
Beröm eller ge feedback på det här materialet genom att skriva en kommentar här: