Skolbanken Logo
Skolbanken

Normer och värden 23/24

Västra Förskolan Paletten, Rättvik · Senast uppdaterad: 11 september 2023

Inget barn i förskolan ska bli utsatt för diskriminering eller annan kränkande behandling.

Nuläge

Vi håller på att skola in nya barn på avdelningen och för att skapa en god stämning på förskolan kommer vi att arbeta med social kompetens.   

 

Mål

Vi vill att barnen ska vara trygga i sig själva samt känna tillhörighet i gruppen.

Vi vill lämna över barn med en god självkänsla till framtiden. 

Vi vill att alla barn ska utveckla respekt och förståelse för alla människors lika värde och det mänskliga rättigheter.

Syfte 

För att barnen ska utveckla en god självkänsla.

För att- ge våra barnen den bästa förutsättningen av att bli sociala kompetenta människor som kan känna empati för människor och djur.

Genomförande 

Pedagoger utvecklar normer och förhållningssätt för arbetet och samvaron i barngruppen.

Vi lånar böcker och läser hur en bra kompis ska vara.

Vi pratar om känslor.

Vi har noll tolerans mot diskriminering och kränkande behandling och vi har en likabehandlingsplan som vi arbetar mot.

Alla pedagoger är delaktiga i det dagliga arbetet med att vara en bra förebild och att lära barnen att säga Hej och Hej då samt Tack! mm

 

Dokumentation    

Vi dokumenterar med hjälp av foto, film, barnens verk och med anteckningar.

Utvärdering:

Vi samtalar med varandra på vår reflektionstiden och på vår utvärderingdag på våren samt vid den dagliga kommunikationen. 

Ansvar

Hela arbetslaget.


Läroplanskopplingar

öppenhet, respekt, solidaritet och ansvarstagande,

förmåga att ta hänsyn till och leva sig in i andra människors situation samt vilja att hjälpa andra,

respekt och förståelse för alla människors lika värde och de mänskliga rättigheterna, och

barnen får sina behov respekterade och tillgodosedda och får uppleva sitt eget värde,

utveckla normer och förhållningssätt för arbetet och samvaron i barngruppen

sin identitet och känna trygghet i den samt medvetenhet om rätten till sin kroppsliga och personliga integritet,

aktivt inkludera ett jämställdhetsperspektiv så att alla barn får likvärdiga möjligheter till utvidgade perspektiv och val oavsett könstillhörighet, och

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Varför Skolbanken?

Alla delar med alla

Planeringar i Unikum

Vem driver Skolbanken och varför?

Vem äger materialet?

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback