Ämnen:
Idrott och hälsa
·
Årskurs:
9 - 0
Åsö grundskola, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 10 oktober 2018
Vi kommer på idrotten v. 42-46 arbeta med kunskapskrav inom musik och rörelse. Ni kommer skapa egna koreografier till två olika låtar i grupper om 3. Dessa kommer sen redovisas med klassen som deltagare.
Rörelse till musik – Gympapass v. 42- v.46 åk 9
Kunskapskrav: I danser och rörelse- och träningsprogram till musik anpassar ni till viss del/relativt väl/ väl era rörelser till takt, rytm och sammanhang.
Förmåga: Röra sig allsidigt i olika fysiska sammanhang. Ni kommer med dans som verktyg öva på att röra er allsidigt.
Syfte: Syftet under detta block är att ni som ska utveckla er förmåga att hålla takt och rymt samt räkna och anpassa era rörelser till musiken och dess sammanhang.
Lärandeaktiviteter: Ni kommer under lektionerna vara i grupper om 3 och lära er en träningskoreografi till två olika låtar.
Grovplanering v. 42-46
Vecka |
Lektion 1 |
Lokal |
Lektion 2 |
Lokal
|
42 |
Intro. av uppgift och och praktiska exempelpass. |
Idrottshallen |
Välj låtar och börja öva steg. |
Idrottshallen |
43 |
Träna koreografi
|
Idrottshallen |
Träna koreografi |
Idrottshallen |
44 |
LOV
|
LOV |
LOV |
|
45 |
Träna koreografi
|
Idrottshallen |
Träna koreografi |
Idrottshallen |
46 |
Repetition
|
Idrottshallen |
Examination |
Idrottshallen |
Bedömningssituationer: Under blocket kommer du och din grupp att få feedback och vägledning ifrån respektive lärare för att hjälpa dig/er att utveckla dina/era rörelseförmågor inom dans.
Under vecka 46 har vi en examination där du ska kunna hålla rätt takt och kunna den koreografi som din grupp övat in. Ni kommer som examination leda klassen i de två valda låtarna.
Bedömningsmatris
|
För E-nivå |
För C-nivå |
För A-nivå |
Rörelse |
I danser och rörelse- och träningsprogram till musik anpassar eleven till viss del sina rörelser till takt, rytm och sammanhang. |
I danser och rörelse- och träningsprogram till musik anpassar eleven sina rörelser relativt väl till takt, rytm och sammanhang. |
I danser och rörelse- och träningsprogram till musik anpassar eleven sina rörelser väl till takt, rytm och sammanhang. |
Räkning och takt |
Eleven räknar takten till musik med viss säkerhet |
Eleven räknar takten till musik med relativt god säkerhet |
Eleven räknar takten till musik med god säkerhet |
Koreografi |
Eleven utför steg med viss säkerhet och anpassar sina rörelser till viss del till takt, rytm och sammanhang |
Eleven utför steg med relativt god säkerhet och anpassar sina rörelse relativt väl till takt , rymt och sammanhang |
Eleven utför steg med god säkerhet och anpassar sina rörelse väl till takt, rymt och sammanhang. |
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter