Ämnen:
Slöjd
·
Årskurs:
9
Tiundaskolan, Uppsala · Senast uppdaterad: 6 maj 2019
Mänskliga rättigheter ska användas som inspiration och uttryckas i den produkt som du kommer att framställa.
Eleven utvecklar sin förmåga att:
Centalt innehåll
Se kopplingar till läroplanen nedan.
Mål
Att du kan analysera och motivera dina val under arbetsprocessen utifrån syftet med arbetet.
Att du använder dig av tekniker, material, färg och form för att förstärka den rättighet du vill uttrycka.
Bedömning
Det som kommer att bedömas är:
-Hela arbetsprocessen (formgivning, framställning och analys)
-Hur väl du fått fram uttrycket i din produkt och hur du resonerat kring uttrycket.
Arbetsform
1. Introduktion till arbetsområdet. Gemensam tankekarta kring mänskliga rättigheter. Spåna på olika tänkbara, möjliga produkter och uttryck (gemensamt).
2. Egen planering
Välj en mänsklig rättighet som du vill fokusera på.
Skissa olika alternativa idéer innan du bestämmer dig. Vi jobbar också kooperativt så att du och dina klasskamrater kan delge varandra olika idéer kopplat till arbetsområdet.
Planeringen ska innehålla:
3. Gör en muntlig reflektion över produktens uttryck (se bifogade reflektionsfrågor).
- Reflektionen kan göras under lektionstid på slöjdens ipad/dator eller spelas in på mobilen. Uppgiften skickas in i Unikum efter avslutad arbetsprocess.
- Lämna in din planering tillsammans med den muntliga reflektionen.
4. Framställ din produkt.
Tidsplan åk 9 | Torsdagar HT 2018 | |||||||
Vecka |
Aktivitet |
|||||||
7 |
Introduktion av arbetsområdet "Mänskliga rättigheter" |
|||||||
8 | SPORTLOV | |||||||
9 | Skissteknik/planering/mått/mönster | |||||||
10 | Mönsteruträkningar/konstruktion | |||||||
11 | NP | |||||||
12 |
Utlägg |
|||||||
13 | ||||||||
14 | Genomförande/process | |||||||
15 | NP/ Genomförande/process | |||||||
16 | PÅSKLOV | |||||||
17 | ||||||||
18 | ||||||||
19 | NP/ process + film | |||||||
20 | ||||||||
21 | Inför betyg/ betygsamtal | |||||||
22 | Lovdag | |||||||
23 | Lovdag | |||||||
24 | Avslutning | |||||||
Centralt innehåll (6)
Handverktyg, redskap och maskiner hur de benämns och hur de används på ett säkert och ändamålsenligt sätt.
Utvecklade former av hantverkstekniker, till exempel gjutning, vävning och svarvning. Begrepp som används i samband med dessa.
Två- och tredimensionella skisser, modeller, mönster och arbetsbeskrivningar, såväl med som utan digitala verktyg. Hur de kan läsas, följas och kopplas till matematiska beräkningar.
Slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och värdering och hur delarna i arbetsprocessen samverkar och påverkar resultatet.
Dokumentation i ord och bild av arbetsprocessen och resultatet, såväl med som utan digitala verktyg.
Egen formgivning med hjälp av olika material, färger och former.