Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Svenska, SO (år 1-3), Svenska som andraspråk

·

Årskurs:

2 - 3

Barnkonventionen

Akalla Grundskola F-9, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 5 oktober 2021

Denna lektionsplanering berör ämnena svenska och SO (samhällskunskap). Eleverna lär sig om Barnkonventionens syfte och innebörd.

Vad ska vi arbeta med?

I detta arbete kommer vi att arbeta med Barnkonventionen, drama, IKT och skrivandet av texter.

Syftet med arbetet är att eleverna ska förstå vad FN står för och vad Barnkonventionen innebär.

Syftet är även att eleverna använder sig av drama som uttrycksform i SV samt skriver texter i grupp.

Tidsplan

Lektionsplaneringen äger rum från v.42-43

Hur ska vi arbeta?

 

I arbetet jobbar vi med ett arbetshäfte om Barnkonventionen (se bilaga). I den finns en faktatext om Barnkonventionen, en fyrfältare med frågor och en sida där de själva ska skriva en faktatext om barn och deras rättigheter.

På sista sidan finns en bild av en världskartan. Till denna sida ska man visa PP om världens barn. Där finns bilder på barn från hela världen. Varje elev i klassen ska bli tilldelad ett land och en mall på en kropp. Eleven ska nu rita ett barn från det land hen blivit tilldelad. Detta ska vi klistra upp runt en bild på jorden. Barnen från alla länder ska hålla i hand.

Vi tittar även på fyra avsnitt av UR Skola programserien "Med all rätt". https://urskola.se/Produkter/190413-Med-all-ratt-Ellen

Vi ser avsnittet om Aysa, Erik, Elin och Kajsa. Efter varje avsnitt ställer jag frågor till eleverna.

Slutligen blir eleverna indelade i grupper. Varje grupp får en artikel ur barnkonventionen. Denna ska de tolka och försöka dramatisera framför klassen. Efter det ska de skriva en text om sin artikel tillsammans i gruppen. De ska förklara artikelns innebörd och skriva varför de tycker den är viktigt.

 

Viktiga nyckelord för arbetet: Barnkonventionen, rättigheter, faktatext,

Veckans ord v. 42: 

Barn

Rättighet

lag

särskild

Mat

familj

hus

Veckans ord v. 43:

lika

länder

världen

Förenta nationerna

samhälle

fred

Lektionsupplägg Barnkonventionen

 

Lektion 1

1.       Ta fram texten om barnkonventionen som finns på s. 2 i elevernas arbetshäfte på stora skärmen. Läs texten högt för eleverna.

Eleverna ska sedan välja ut nyckelord till text som läraren skriver på tavlan.

   Visa sedan de fyra grundprinciperna som finns på s. 3 i samma häfte och förklara vad de står för.

3.       Se UR program ”Med alla rätt” om Aysa och ställ tillhörande frågor (finns i bilaga).

 

Lektion 2

1.       Dela ut arbetshäftet.

2.       Låt eleverna läsa texten om barnkonventionen och stryka under de nyckelord vi tog fram under den tidigare lektionen.

3.       Eleverna ska sedan göra s. 4 i häftet.

4.       När alla är klara med s.4 visa ett avsnitt från UR-serien. Avsnitt 2 – Elin, och ställ tillhörande frågor.

Till denna lektion finns en extrauppgift som man finner längst bak i häftet. ”Extrauppgift 1”.

Lektion 3

1.       Visa avsnittet om Kajsa och ställ tillhörande frågor.

2.       Ta fram fyrfältaren på s. 5 i elevernas arbetshäfte på skärmen. Eleverna ska svara på frågorna och sedan skriva en faktatext utifrån sina svar på s.6.  Eftersom de själva är barn är de källan till fakta i texten. Varje svar i texten blir ett stycke i deras text.

Lektion 4

Innan lektionen samlar läraren in elevernas häften och färglägger en kontinent till varje elev. Eleverna ska bli tilldelade varsitt land som läraren väljer och skriver på s. 7 i deras häften.

1.       Ta fram PP och visa bilder på barn från olika länder. Prata om att barn i olika delar av världen kan se olika ut pga. klimat och levnadsförhållande. Förklara att barn i olika länder har alla samma rättigheter enligt barnkonventionen men att alla länder inte följer barnkonventionen. Det finns mycket orättvisa i världen och det kan helt enkelt handla om tur eller otur var man råkat födas.

2.       Berätta att eleverna ska bli tilldelade varsitt land i världen och att de ska färglägga ett barn som kommer från det landet. Dela ut kroppsmallarna och elevernas länder. Låt PP gå på rullning så eleverna ser bilder medan de jobbar. Eleverna ska klippa ut sina mallar när de är färdiga. Dessa ska sedan klistras fast på ett jordklot som ska upp i klassrummet.

Lektion 5

1.       Berätta att eleverna ska bli indelade i grupper som kommer få en artikel ur barnkonventionen. Eleverna ska dramatisera konventionen och sedan visa upp det för klassen.

2.       Visa hur instruktionerna ser ut på skärmen och låt eleverna jobba. Varje grupp får ett papper.

Lektion 6

1.       Inled med att eleverna får öva igenom sina teatrar i några minuter sedan är det förställning.

 

 

 

Vad ska du lära dig och hur ska dina kunskaper bedömas?

Jag bedömer eleverna utifrån deras arbetsblad. Där framkommer hur de kan bygga upp en faktatext utifrån en fyrfältare. Där framkommer hur de kan forma egna meningar och om de kan dela in sin text i korrekt styckeindelning.

Jag bedömer eleverna resonemangsförmåga under de lektioner vi tittar på "Med all rätt". Jag ställer frågor och ber eleverna svara och utveckla hur de tänker.

I dramauppgiften bedömer jag hur eleverna kan uttrycka sig muntligt men även hur de interagerar med andra.

Utvärdering

Jag rättar allas arbetshäften vilket ger en summativ bedömning. Efter allas dramapresentationer får de muntlig formativ återkoppling. Efter att de har skrivit texter om artiklar i grupp får de muntlig formativ återkoppling.


Läroplanskopplingar

Innehåller inga läroplanspunkter

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter
Bilagor till planeringen
Ej namngiven
Uppgift 3
Uppgift 4
Frågor till Med all rätt

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback