Ämnen:
Idrott och hälsa
·
Årskurs:
1 - 2
Södra Ängby skola, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 3 november 2018
Det här arbetsområdet syftar till att utveckla er samarbetsförmåga samt kasta, pricka och fånga bollar av olika slag.
Tid: Arbetsområdet består av två lektioner och sträcker sig över två veckor.
Mål: Målet är att alla elever ska delta aktivt i lekarna och lära sig samarbeta i lekar vars regler, mål och strategier skiljer sig från varandra.
Syfte: Arbetsområdet syftar till att utveckla elevernas samarbetsförmåga samt öga-hand-koordination. Lektionsserien bygger på de samarbetsövningar och kommunikationsövningar som eleverna mött tidigare under terminen.
Genomförande: Arbetsområdet inleds med en återkoppling till samarbets- och kommunikationsövningarna som eleverna mötte tidigare under terminen. Eleverna får berätta vad de tycker är viktigt vid ett samarbete och hur vi kan använda oss av det i lekarna. Vi har också en säkerhetsgenomgång innan varje lek för att påminna varandra om vilka risker som finns om vi inte reflekterar först. Något som är särskilt viktigt är att prata om hur vi skapar ett inbjudande klimat för alla att delta i lekarna, det blir extra viktigt i ett arbetsområde som präglas av bollekar.
Lektion 1:
Uppvärmning: Prickboll
Huvudaktivitet: Konboll
Avslutning: Återkoppling
Lektion 2:
Uppvärmning: Jägarboll
Huvudaktivitet: Kungsboll
Avslutning: Återkoppling
Syfte (1)
röra sig allsidigt i olika fysiska sammanhang,
Centralt innehåll (4)
Grovmotoriska grundformer, till exempel springa, hoppa och klättra. Deras sammansatta former i redskapsövningar, lekar, danser och rörelser till musik, såväl inomhus som utomhus.
Enkla lekar och danser och deras regler.
Ord och begrepp för och samtal om upplevelser av lek, hälsa, natur- och utevistelser.
Säkerhet och hänsynstagande i samband med lekar, spel och vid natur- och utevistelser.
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter