Skolbanken Logo
Skolbanken

Åldrar:

3 - 4

Barns relationsskapande

Fjällbackens förskola, Åre · Senast uppdaterad: 14 november 2018

Utifrån dels pedagoger och barn blev vi väldigt nyfikna vad babblarna stod för. Vi kom fram till att använda babblarna som verktyg i den pedagogiska miljön.

Nuläge

Nästan alla barn vet vilka babblarna är. Figurerna är ett inspirerande material.

Mål

Vi vill stärka barnens sociala samspel utmana de i matematiska och språkliga förmågor.

Ge barnen utrymme för sång,rörelse,skapande samt att få en trygg barngrupp.

Väcka intresse för natur teknik och miljö.

Syfte

Att lärandet ska bli så lustfyllt och mångsidigt med läroplanens intentioner.

Genomförande

Varje babblare är kopplad till olika områden i läroplanens mål. Det ser ut så här.

Doddo med social kompetens ser till att värdegrunden upprätthålls.

Bibbi är matematiker.

Babba är vår språkkunniga babblare.

Dadda är natur-och teknikkunnig.

Diddi är en duktig skapare.

Bobbo är vår hälso-och rörelseexpert.

Dokumentation.

Vi dokumenterar i blogg och i barnens lärlogg, med hjälp av foton, film och barnens alster.

Ansvar.

Allas ansvar.

Uppföljning

Reflektionstiden för pedagogerna.

 


Läroplanskopplingar

öppenhet, respekt, solidaritet och ansvar,

att varje barn får sina behov respekterade och tillgodosedda och får uppleva sitt eget värde,

stimulera barnens samspel och hjälpa dem att bearbeta konflikter samt reda ut missförstånd, kompromissa och respektera varandra,

utvecklar sin identitet och känner trygghet i den,

utvecklar sin nyfikenhet och sin lust samt förmåga att leka och lära,

ges förutsättningar för utveckling och lärande och samtidigt stimuleras att använda hela sin förmåga,

får stöd och stimulans i sin sociala utveckling,

samarbeta för att erbjuda en god miljö för utveckling, lek och lärande och särskilt uppmärksamma och hjälpa de barn som av olika skäl behöver stöd i sin utveckling,

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Varför Skolbanken?

Alla delar med alla

Planeringar i Unikum

Vem driver Skolbanken och varför?

Vem äger materialet?

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback