Bollspel och simning åk 9
Under veckorna 48 - 49 kommer vi att ägna oss åt bollspel. Detta moment ingår i kunskapskravet Grovmotorik och rörelse.
V.49 kommer vi också gå och simma en lektion och träna på att livrädda (den lektion det är dubbelklass) på Eriksdalsbadet.
· Syftet med detta område är att ni ska få träna på att utveckla er grovmotorik och träna på att röra er allsidigt i olika fysiska moment.
· Centralt innehåll. Enkla och komplexa rörelser i lekar, spel och idrotter inomhus. Hur olika lekar och idrotter påverkar rörelseförmågan. Olika simsätt i mag- och ryggläge. Hantering av nödsituationer i och vid vatten med alternativa hjälpredskap, enligt principen för förlängda armen.
· Kunskapskrav: Du kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar sammansatta motoriska grundformer i olika miljöer och varierar och anpassar dina rörelser till viss del/relativt väl/ väl till aktiviteten och sammanhang.
Eleven kan även simma 200 meter varav 50 meter i ryggläge.
Dessutom kan eleven hantera nödsituationer vid vatten med alternativa
hjälpredskap under olika årstider.
· Utvärderingsform/bedömning. Kontinuerlig feedback från oss lärare under lektioner, för att på så sätt öka er förståelse för det aktuella momentet.
· Bedömningssituationer: Under blocket kommer du som elev att få feedback genom olika spelsituationer. Simning och livräddning v. 49.
Grovplanering
Vecka |
Lektion 1 |
Lokal |
Lektion 2 |
|
48 |
Bollspel
|
Idrottshallen |
Bollspel |
Idrottshallen |
49 |
Bollspel /simning |
Idrottshallen/Eriksdalsbadet |
Bollspel/simning |
Idrottshallen/Eriksdalsbadet |
Bedömningsmatris
|
För E-nivå |
För C-nivå |
För A-nivå |
Grovmotorik |
Eleven kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser till viss del till aktiviteten och sammanhanget. |
Eleven kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser relativt väl till aktiviteten och sammanhanget. |
Eleven kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser väl till aktiviteten och sammanhanget. |
Simning |
Eleven kan även simma 200 meter varav 50 meter i ryggläge. Dessutom kan eleven hantera nödsituationer vid vatten med alternativa hjälpredskap under olika årstider. |
Eleven kan även simma 200 meter varav 50 meter i ryggläge. Dessutom kan eleven hantera nödsituationer vid vatten med alternativa hjälpredskap under olika årstider. |
Eleven kan även simma 200 meter varav 50 meter i ryggläge. Dessutom kan eleven hantera nödsituationer vid vatten med alternativa hjälpredskap under olika årstider. |
Bollspel |
|||
E | C | A | |
---|---|---|---|
Kunskapskrav
|
Eleven kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser till viss del till aktiviteten och sammanhanget.
|
Eleven kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser relativt väl till aktiviteten och sammanhanget.
|
Eleven kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser väl till aktiviteten och sammanhanget.
|
Simning |
|||
E | C | A | |
Kunskapskrav
|
Eleven kan även simma 200 meter varav 50 meter i ryggläge.
Dessutom kan eleven hantera nödsituationer vid vatten med alternativa hjälpredskap under olika årstider.
|
Eleven kan även simma 200 meter varav 50 meter i ryggläge.
Dessutom kan eleven hantera nödsituationer vid vatten med alternativa hjälpredskap under olika årstider.
|
Eleven kan även simma 200 meter varav 50 meter i ryggläge.
Dessutom kan eleven hantera nödsituationer vid vatten med alternativa hjälpredskap under olika årstider.
|