Kurser:
IDRIDR01
Thorildsplans gymnasium, Stockholm Gymnasieskolor · Senast uppdaterad: 5 december 2018
Vi lär oss att hantera skada och nödsituation på land och i vatten.
Hej alla elever!
Varmt välkomna till er första termin och idrott och hälsa 1. Här kommer den översiktliga planeringen kring andra delen av projekt 2 (stress, ergonomi och mental träning) med inriktning mot Åtgärder vid skador och nödsituationer. I denna planering kan du ta del av momentets syfte och mål i form av centralt innehåll, förväntade uppnådda förmågor samt kunskapskrav.
Detta moment omfattar sammanlagt fyra lektioner där vi kommer arbeta med olika former av åtgärder vid skador och nödsituationer.
Syftet med detta moment är ni ska ges förutsättningar att uppnå följande kunskapskrav nedan genom att få utöva och fördjupa er inom följande centrala innehåll. Detta finns tydligare förklarat och konkretiserat i bedömningsmatrisen i dokument.
Centralt innehåll:
Det centrala innehållet innefattar aktiviteter som kan kopplas till simkunnighet, till exempel livräddning vid drunkningstillbud. Eleverna måste vara simkunniga för att få godkänt i idrott och hälsa i grundskolan. I gymnasieskolans kunskapskrav återfinns inte simkunnighet som ett uttalat krav. Det centrala innehållet beskriver istället en fördjupning av grundskolans centrala innehåll om hantering av nödsituationer i och vid vatten med alternativa hjälpredskap, enligt principen för förlängda armen. Exempel på fördjupningar i gymnasieskolan är livräddande aktiviteter vid blödning och att frigöra luftvägar vid fysiska stopp i andningsvägarna.
Förmågor som du förväntas utveckla:
· ” Kunskaper om hur man i utövandet av idrott, motion och friluftsliv visar hänsyn till sin egen och andras säkerhet och hur man kan vidta åtgärder vid skada eller nödsituation.”(Lgy 11)
HLR, Livräddning i vatten, hantera en defibrilator, lägga tryckförband samt frigöra luftvägar vid fysiskt stopp i andningsvägarna.
Bedömningsmatris
Kunskapskrav |
Lärandeaktiviteter i ordningsföljd |
Bedömning – hur, vad och när: |
Era rörelsekvaliteter kommer att bedömdas:
För E: Eleven visar i utövandet av idrott, motion och friluftsliv hänsyn till sin egen och andras säkerhet och kan i samråd med handledare vidta åtgärder vid skada eller nödsituation.
För C: Eleven visar i utövandet av idrott, motion och friluftsliv hänsyn till sin egen och andras säkerhet och kan efter samråd med handledare vidta åtgärder vid skada eller nödsituation.
För A: Eleven visar i utövandet av idrott, motion och friluftsliv hänsyn till sin egen och andras säkerhet och kan efter samråd med handledare vidta åtgärder vid skada eller nödsituation. |
Översiktligt lektionsupplägg
Lektion 1: Grundläggande teori kring livräddande första hjälpen. HLR, stabilt sidoläge, lyfta/flytta person. (Kombinationsträning, Innebandy, Basket, Badminton.)
Lektion 2: Tryckförband, Defibrilator. Fortsatt inövning av HLR (Kombinationsträning, Innebandy, Basket, Badminton)
Lektion 3: Fria luftvägar, förberedelse inför nödsituation i vatten. Redovisning HLR. Filmning. (Kombinationsträning, Innebandy, Basket, Badminton)
Lektion 4. Livräddning i vatten.
|
Övningstillfälle + genomgång av kunskapskrav och bedömning.
Övningstillfälle
Bedömningstillfälle
- Individuell utvecklingsmatris
- Kamratåterkoppling
- Återkoppling från lärare
- Gruppredovisning och filmning
-Individuell utvecklingsmatris
|
Detta förväntas du kunna:
· Hjärt-lungräddning (HLR)
· Livräddning i vatten
· Lägga tryckförband
· Rensa luftvägarna vid fysiskt andningsstopp
· Hantera en defibrilator
Konkretisering av bedömningsmatrisen |
|
Exempel för bedömning av rörelsekvalitet i marklyft: |
|
För E: I ditt utförande av åtgärder vid skada eller nödsituation kan du med hjälp genomföra dessa.
|
Du förväntas även att kunna förklara dessa begrepp:
- Bedöms utifrån E/C: Du kan översiktligt (E) eller utförligt (C) beskriva muntligt dessa centrala begrepp:
- HLR
- Bröstkompressioner
- Inblåsningar
- Defibrilator
- Medvetande
|
För C: I ditt utförande av åtgärder vid skada eller nödsituation kan du självständigt och med säkerhet genomföra dessa. |
|
För A: I ditt utförande av åtgärder vid skada eller nödsituation kan du självständigt och med säkerhet genomföra dessa. |
Syfte: Åtgärder vid skada och nödsituation
Mål: Teoretiskt introduktion om livräddande åtgärder, genomgång av momentupplägget testa och öva på olika livräddande åtgärder.
Teoretisk genomgång: (10-15min) Film om HLR + momentupplägget.
Uppvärmning (10min): Kombinationsträning, parövningar
Huvudaktivitet (ca45min): HLR, stabilt sidoläge, flytta medvetslös person.
Avslutning (5min): Återkoppla till syfte och målet med lektionen, dela ut Pep:en till alla.
Syfte: Åtgärder vid skada och nödsituation
Mål: Öva och utveckla färdigheter i olika åtgärder vid skada och nödsituation
Inledning (10min): Kort repetition av grundläggande teori och föregående lektion
Uppvärmning (10min): Kombinationsträning, parövningar
Huvudaktivitet: Defibrilator och tryckförband / annan aktivitet
Avslutning (5min): Återkoppla till syfte och målet med lektionen. Be eleverna fylla i utvecklingsmatrisen.
Lektion 3 – Fria luftvägar, redovisa HLR
Syfte: Åtgärder vid skada och nödsituation
Mål:Öva och utveckla färdigheter i frigörande av luftvägar vid fysiskt stopp. Visa upp färdigheter och kunskaper i HLR.
Inledning (10min): Kort repetition av grundläggande teori och föregående lektion
Uppvärmning (10min): Kombinationsträning, parövningar
Huvudaktivitet: Fria luftvägar, HLR-redovisning, /annan aktivitet
Redovisning: Individuell redovisning.
Avslutning: (5min): Återkoppla till syfte och målet med lektionen. Påminn om livräddning i vatten.
Livräddning i vatten
Var: Eriksdalsbadet, t-bana Skanstull (se karta längre ner för närmare vägbeskrivning). Gemensam samling vid huvudingången. För att hitta dit; gå in på www.eniro.se och sök på Eriksdalsbadet, så får ni upp en vägbeskrivning från t-banan.
Att ta med: Badkläder, hänglås och handduk.
OBS! Man får EJ ha kalsonger under badkläderna!
Syftet med lektionen: Livräddande första hjälp i och vid vatten, innefattande olika moment, b.la. simning 200 meter varav 50 meter ryggsim. Efter att vi är klara med de moment som ska genomföras är det fri simning i simhallen.
Vi ses, redo för livräddning!
/Pelle
Kunskapsmål
Åtgärder vid skador och nödsituationer, till exempel livräddande aktiviteter vid blödning och drunkningstillbud.
E
Eleven visar i utövandet av idrott, motion och friluftsliv hänsyn till sin egen och andras säkerhet och kan i samråd med handledare vidta åtgärder vid skada eller nödsituation.
Genomför med handledning livräddning enlig de tre moment vi efter diskussion bestämt och beskrivet på sid 3-4.
C-A
Eleven visar i utövandet av idrott, motion och friluftsliv hänsyn till sin egen och andras säkerhet och kan efter samråd med handledare vidta åtgärder vid skada eller nödsituation.
Genomför efter genomgång självständigt livräddning enligt de tre moment vi efter diskussion bestämt och beskrivet på sid 3-4.
Förkunskaper
Grundläggande kunskaper om syretransporterande organ och kroppens fysiologi, simkunnighet och HLR
Genomförande under 3 tillfällen.
1: Repetition syretransporterande organ samt livräddningsteori.
2: HLR
3: Genomförande av simulerad livräddning i Eriksdalsbadet.
SLS definierar simkunnighet - att kunna simma - som följer:
Djupt vatten innebär att eleven inte bottnar. Detta innebär att ett simprov kan genomföras även i en grund bassäng men kontroll av att eleven inte vidrör botten under hela simningen.
Varför ryggsim? Motivet är att de flesta idag lär sig simma i simhallar eller simbassänger och därför många gånger saknar erfarenhet av öppna vatten. Ryggsim är ett vilsamt simsätt och som underlättar simning i vågor.
Andningsvägarna kan vid simning mot vågorna hållas fria i lä. Ryggsimningen skall därför ej utföras som tävlingsvarianten ryggcrawl.
Nödsituationer vid vatten
Med detta förstås situationer där en person hamnat i vatten och inte på egen hand kan ta sig upp.
MOMENT 1: SIMNING
God vattenvana är en förutsättning för att nå den trygghet som krävs för att klara de uppsatta målen. Vattenvana kan erhållas endast genom övning. Regelbunden övning måste därför ske i vatten.
MOMENT 2: LIVRÄDDNING
Larmning, medvetandekontroll, konstgjord andning och stabilt sidoläge är alla grundläggande moment som är lätta att lära sig.
Förövningarna till de praktiska färdigheterna med bakomliggande kunskaper består i övning att bistå kamrat med förlängd arm och att kasta livboj med lina. Innan man orkar kasta livbojen kan man kasta ut linkassetten och själv hålla i bojen. Hanteringen av materiel är viktigare än kastlängd.
Det är viktigt att eleverna förstår vikten av att alltid ha något mellan sig själva och den nödställde så att de kan släppa taget för sin egen säkerhets skull.
Mål för sim-och livräddningsundervisningen
De nedan redovisade målen har utarbetats mot bakgrund av läroplanens betoning av det aktiva friluftslivet och vikten av att undervisningen skall ge kunskaper och upplevelser som är betydelsefulla såväl under uppväxten som senare i livet.
Vid nästan allt aktivt friluftsliv finns möjlighet till medveten eller oförberedd kontakt med vatten eller is. Undervisningen måste därför förbereda eleverna inför detta.
SIMNING
OBS! Man får under simprovet inte ta tag i bassängkanten eller ta annan flythjälp.
MOMENT 3: LIVRÄDDNING
Centralt innehåll (1)
Åtgärder vid skador och nödsituationer, till exempel livräddande aktiviteter vid blödning och drunkningstillbud.
Innehåller inga uppgifter