Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Idrott och hälsa

·

Årskurs:

2

Idh åk 2 vt-24

Nyhemsskolan, Halmstad · Senast uppdaterad: 9 januari 2024

Pedagogiska planering med syften och mål för åk 2 nedbrutna ur läroplanen Lgr22

Analys

Ge eleverna möjlighet att finna glädje i att röra
sig allsidigt både individuellt och i grupp.

Syfte/mål

Eleverna ska utveckla sin förmåga att:

- Röra sig allsidigt i olika sammanhang

Central innehåll

Eleverna kommer att öva:

- De sammansatta grundformerna

- Skridsko (se separat LPP)
- Eleverna kommer att utföra enklare dans

- Enkla kartors uppbyggnad och passa kartan mot omgivningen

- Lekar och rörelse i olika fysiska miljöer

Konkretisering av mål

Eleverna kommer att få:

- Skridsko (se separat)

- lära sig en dans och att öva takt och steg

- öva bollteknik och grundläggande regler i basket

- lekar och aktiviteter ute och inne

- få en första kunskap om hur man passa och läsa karta, samt lära sig några karttecken
- säkerhet och hänsynstagande i samband med lek

Bedömning

Bedömningen sker kontinuerligt av läraren.

Skridsko ( se separat bedömning)

Godtagbara kunskaper:

* Delta i dansen och till viss del följa takten

* Öka sin bollförmåga och lära sig några reglerna så att du kan delta i spelet basket

* Kunna passa och läsa en karta till viss del

* Att du kan rumsuppfattningen bakom, framför, ovanpå, under och vid sidan av

* Deltar och utvecklar sin förmåga att delta i lekar ute och inne.

Mer än godtagbara kunskaper

* Delta i dansen och till följa takten

* God bollkontroll och kunna de flesta reglerna i spelet basket så du kan delta korrekt

* Kunna passa och läsa en enkel karta

* Att du kan rumsuppfattningen bakom, framför, ovanpå, under och vid sidan av

* Delta i lekar, och kunna vara en god vinnare och förlorare

Genomförande

Vi kommer att dansa traditionell Jenka i grupp 

Vi kommer att öva på olika lekar under terminen. 

För att öva att läsa karta och passa karta kommer vi att börja med att prata om rumsuppfattning och hur en karta är uppbyggd med karttecken. Eleverna kommer sedan själva att få gå efter kartor och placera ut föremål och hämta saker efter en karta.

Vi kommer att gå och åka skridsko.

Öva samarbete, att kunna vinna och förlora på ett trevligt sätt och att vara en god kamrat

Öva basket

Vi kommer att ha tre friluftsdagar


Läroplanskopplingar

förmåga att röra sig allsidigt i olika fysiska sammanhang,

förmåga att genomföra och anpassa aktiviteter inom friluftsliv och utevistelse efter olika förhållanden och miljöer,

Motoriska grundformer med och utan olika redskap. Deras sammansatta former.

Lekar och andra enkla rörelseaktiviteter, inomhus och utomhus.

Takt och rytm i enkla danser och rörelser till musik.

Att orientera sig i närmiljön och enkla kartors uppbyggnad. Begrepp som beskriver läge, avstånd och riktning.

Undersökande av möjligheter till daglig rörelse i närmiljön.

Säkerhet och hänsynstagande i samband med aktiviteter.

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback