Skolbanken Logo
Skolbanken

Vecka 3 - Stora Björnar

Hattstugans förskola, Svedala · Senast uppdaterad: 10 januari 2019

Lektionsplanering

Vecka: 3

Lektionsplanering –  Dag: Måndag

 

Huvudaktivitet:

Lektion 1 - Tema - Presentera ett nytt djur

Lektion 2 - Matematik

Lektion 3 - Blue Bot

 

 

Syfte/mål:
Lektion 1 - Tema - Barnens intresse djur och natur. Kulturell identitet.

Lektion 2 - Lägesord

Lektion 3 - Samspel och digitalisering

Lektion 1:
Nya Zeeland. Djur - Får. Enkel fakta. Vad har vi lärt oss? Dokumentera tillsammans med barnen. Jämför med den andra gruppen. 

Lektion 2:
Lägesord. Gör en nulägesbeskrivning.

Lektion 3:
Blue Bot på den stora mattan. Ge varandra instruktioner.

Utvärdering:

 

 

 

 

 

 

 

Vecka:

Lektionsplanering –  Dag: Onsdag

 

Huvudaktivitet:

Lektion 1 - Lekgrupper

Lektion 2 - Experiment

Lektion 3 - Digitalisering

Syfte/mål:
Lekgrupper - Socialt samspel

Experiment - Hypoteser - Naturvetenskap

Scratch - Samspel och digitalisering

Lektion 1:
Lekgrupp 1 - Familjerum

Lekgrupp 2 - Organiserad lek utomhus

Lekgrupp 3 - Konstruktion 

Lektion 2:

Experiment. Olja vatten och hushållsfärg. Densitet. 

Lektion 3:
Scratch JR på interaktiva whiteboarden.

Utvärdering:

 

 

 

 

 

 

 

Vecka:

Lektionsplanering –  Dag: Torsdag

 

Huvudaktivitet:

Lektion 1 - Måltidspedagogik

Lektion 2 - Organiserad lek

Lektion 3 - Digitalisering

Syfte/mål:

Lektion 1 - Matematik, språk och instruktioner.

Lektion 2 - Koordination, grovmotorik och hälsa.

Lektion 3. Samspel och digitalisering

Lektion 1:

Trolldeg. Skapa figurer. Bränn i ugnen.

Lektion 2:
Under hökens vingar kom.

Lektion 3:
Puppet pals - skapa film tillsammans. 

Utvärdering:

 

 

 

 

 

 


Läroplanskopplingar

öppenhet, respekt, solidaritet och ansvar,

sin förmåga att upptäcka, reflektera över och ta ställning till olika etiska dilemman och livsfrågor i vardagen,

att det utvecklas normer för arbetet och samvaron i den egna barngruppen.

stimulera barnens samspel och hjälpa dem att bearbeta konflikter samt reda ut missförstånd, kompromissa och respektera varandra,

känner delaktighet i sin egen kultur och utvecklar känsla och respekt för andra kulturer,

utvecklar sin förmåga att fungera enskilt och i grupp, att hantera konflikter och förstå rättigheter och skyldigheter samt ta ansvar för gemensamma regler,

utvecklar sin motorik, koordinationsförmåga och kroppsuppfattning samt förståelse för vikten av att värna om sin hälsa och sitt välbefinnande,

tillägnar sig och nyanserar innebörden i begrepp, ser samband och upptäcker nya sätt att förstå sin omvärld,

utvecklar nyanserat talspråk, ordförråd och begrepp samt sin förmåga att leka med ord, berätta, uttrycka tankar, ställa frågor, argumentera och kommunicera med andra,

utvecklar sin skapande förmåga och sin förmåga att förmedla upplevelser, tankar och erfarenheter i många uttrycksformer som lek, bild, rörelse, sång och musik, dans och drama,

utvecklar sin förståelse för rum, form, läge och riktning och grundläggande egenskaper hos mängder, antal, ordning och talbegrepp samt för mätning, tid och förändring,

utvecklar sin förmåga att urskilja, utforska, dokumentera, ställa frågor om och samtala om naturvetenskap,

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Varför Skolbanken?

Alla delar med alla

Planeringar i Unikum

Vem driver Skolbanken och varför?

Vem äger materialet?

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback